Finská politika

Nový šéf vládní Strany Finů požaduje vystoupení země z EU

Finská politika
Nový šéf vládní Strany Finů požaduje vystoupení země z EU

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Předsedou euroskeptické Strany Finů byl v sobotu zvolen stoupenec tvrdé protibruselské a protiimigrační linie Jussi Halla-aho. Podle agentury Reuters to může ohrozit současnou vládní koalici, v níž má strana i post ministra zahraničí.

Europoslanec Halla-aho získal na stranickém sjezdu ve městě Jyväskylä hlasy 56 procent delegátů. Zhruba 37 procent hlasujících podpořilo jeho umírněnějšího protikandidáta, kterým byl ministr pro evropské záležitosti, kulturu a sport Sampo Terho.

Halla-aho prosazuje vystoupení Finska z Evropské unie. Na sjezdu řekl, že zatlačí na koaliční partnery, aby souhlasili se zpřísněním imigrační politiky. Pohrozil také možným odchodem své strany z vlády pravého středu premiéra Juhy Sipiläho. Předčasné volby jsou ale nepravděpodobné, poznamenal Reuters.

Halla-aho proslul řadou výroků na adresu imigrantů, ale například i Řeků zmítaných dluhovou krizí. Vyslovil se například pro zavedení trestů za záchranu uprchlíků ve Středozemním moři, protože tato praxe jen povzbuzuje další imigraci z Afriky do Evropy.

ilustrační foto - shutterstock

Dosavadní šéf Strany Finů Timo Soini v březnu oznámil, že po 20 letech už nechce funkci vykonávat. Nadále by ale rád zůstal ministrem zahraničí, kterým je od roku 2015.

Stranu Finů (dříve Praví Finové) založil Soini spolu s dalšími v roce 1995 na troskách Rolnické strany Finska. Do parlamentu se poprvé dostala v roce 1999, kdy získala jeden mandát. V posledních volbách před dvěma lety se ale stala už druhou nejsilnější stranou v zemi. Podle nedávných průzkumů však její podpora od té doby klesla zhruba na polovinu. Pád preferencí způsobilo především zklamání řady voličů z kompromisů, které ve vládě Strana Finů učinila, především právě v otázkách migrace.

,

10. června 2017