Češi zadržení v Turecku dostali přes 6 let vězení za podporu Kurdů z YPG
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Dva Češi ve středu byli v Turecku odsouzeni na šest let a tři měsíce do vězení za spolupráci s bojovníky milic syrských Kurdů YPG, které Ankara považuje za teroristickou organizaci. ČTK to řekla mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Verdikt soudu není pravomocný a obhajoba se proti němu odvolá, informovala z Turecka zpravodajka České televize. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se chce v nejbližších dnech kvůli případu spojit se svým tureckým protějškem. Oba Češi zůstávají ve věznici ve Vanu, kde byli dosud ve vazbě.
„Dnešní rozsudek je pro mě velkým zklamáním. Bez ohledu na to je nyní potřeba udělat maximum, aby byla věc řádně přezkoumána odvolacím soudem. Pevně věřím, že soud vyšší instance vyhodnotí záležitost jinak,“ komentoval rozsudek ministr Zaorálek.
Šéf české diplomacie chce o dalším postupu v procesu hovořit se svým protějškem Mevlütem Çavusogluem. Český ministr ho bude žádat o „korektní odvolací řízení, pokud se pro něj odsouzení rozhodnou“, uvedlo ministerstvo zahraničí v tiskové zprávě.
Česká diplomacie bude oběma odsouzeným dál poskytovat konzulární pomoc a zprostředkovávat kontakt s tureckými úřady i rodinami.
Dnešní rozsudek tureckého soudu je pro mě zklamáním. Nyní je potřeba udělat maximum, aby byla věc řádně přezkoumána odvolacím soudem.
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) 2. srpna 2017
Markéta Všelichová a Miroslav Farkas byli zadrženi loni v listopadu na turecké hranici. Podle obžaloby několikrát navštívili tábory „teroristů“ v Turecku. Češi tvrdí, že jsou humanitární aktivisté a že mířili do Iráku, kde chtěli zřídit polní nemocnici.
Pevně věřím,že soud vyšší instance vyhodnotí záležitost jinak.Z naší strany samozřejmě bude nadále pokračovat poskytování konzulárnípomoci.
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) 2. srpna 2017