Jak se pořídil software na EET?

Nákup softwaru k EET policie řešit nebude. Ministerstvo na něj přitom účtenku nemá

Jak se pořídil software na EET?
Nákup softwaru k EET policie řešit nebude. Ministerstvo na něj přitom účtenku nemá

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Policie nebude řešit, jak Generální finanční ředitelství (GFŘ) nakoupilo software pro elektronickou evidenci tržeb (EET). Potvrdil to pro server Echo24 mluvčí státních zástupců Jan Lelek. Podle vyšetřovatelů tu není podezření, že mohlo dojít k spáchání trestného činu. Ministerstvo financí ani GFŘ přitom v minulosti nebylo schopné vysvětlit, jak software pořídilo.

„Podání bylo postoupeno Policii České republiky, po prošetření podání, tedy obstarání podkladů od ministerstva financí, byla věc policejním orgánem Obvodního ředitelství policie Praha 1 tzv. uložena, nebyly zahájení úkony trestního řízení, neboť nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu,“ uvedla na dotaz serveru Echo24 Lelek.

Systém EET tvoří komunikační rozhraní mezi daňovými poplatníky a finanční správou. Hospodský vyúčtuje svému hostu pivo a odešle účtenku na zmíněné rozhraní. Rozhraní automaticky vygeneruje číslo FIK a do dvou vteřin vrátí hospodskému účtenku i s kódem. Ten ji vydá zákazníkovi a inkasuje peníze.

Zakázka na takové rozhraní však neexistuje. Generální finanční ředitelství vypsalo v souvislosti s evidencí tržeb pouze zakázku za 50 milionů korun, která měla připojit systém EET k daňovému softwaru ADIS a vytvořit v jeho prostoru úložiště sebraných dat.

Ilustrační foto: Reprofoto ČT

Protože ADIS dodává už čtvrt století nadnárodní společnost IBM, zakázkou „ADIS – Integrace EET“ ji finanční ředitelství pověřilo „z ruky“, tedy v tzv. jednacím řízení. Původ softwaru pro EET nedokázal během svého šetření odhalit ani předseda kontrolního výboru sněmovny Vladimír Koníček (KSČM). „Generální finanční ředitelství nás informovalo pouze o úpravách systému ADIS,“ uvedl Koníček.

Bez informací je také Rada vlády pro informační společnost, která musí podle zákona schválit jakoukoli investici do státních informačních systémů. Finanční správa ji však podle mluvčího ministerstva vnitra Jiřího Korbela požádala pouze o povolení ke smlouvě s IBM.

Finanční správa v minulosti neodpověděla ani na přímý dotaz deníku Echo24. Kateřina Vaidišová z ministerstva financí pouze uvedla, že zakázka pro IBM zajišťuje „všechny procesy, které předcházejí samotné transakční části evidence tržeb“.