Skotská vláda začala chystat nové referendum o nezávislosti

Skotská vláda začala chystat nové referendum o nezávislosti

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Skotská vláda začala připravovat podklady pro nové referendum o nezávislosti na Británii a zjišťovat, jaká část Skotů by o ukončení svazku s Londýnem stála. Prohlásila to v úterý skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která hodlá hlasování vypsat v závislosti na vývoji chystaného vyjednávání Londýna o nové podobě vztahů s Evropskou unií.

Sturgeonová podle stanice BBC rovněž zveřejnila plán na masivní podporu skotských podniků.

„Budeme diskutovat o návrhu zákona o referendu, aby byl připraven k okamžitému přijetí, pokud dospějeme k závěru, že nezávislost je nejlepší cestou, jak ochránit zájmy Skotska,“ řekla v úterý ve skotském parlamentu Sturgeonová, kterou citovala agentura Reuters.

Červnové rozhodnutí britských voličů vystoupit z EU podle ní zásadně změnilo podmínky pro Skoty, jejichž většina si v plebiscitu přála zůstat součástí unie. Proto má Edinburgh právo na vypsání nového referenda bez ohledu na to, že v tom předloňském Skotové hlasovali pro setrvání ve svazku s Británií, řekla.

Podle současných průzkumů mají stále mírně navrch zastánci pokračování svazku s Londýnem. Sturgeonová, jejíž nacionalisté mají faktickou většinu ve skotském parlamentu, chce referendum vypsat v závislosti na Londýnem vyjednaných podmínkách vztahů s EU a potenciální podpoře pro odchod.

V reakci na nové podmínky, které mohou pro skotské podniky nastat po odchodu Británie z EU, zveřejnila v úterý první ministryně rovněž plán jejich podpory. Vyhradila na ni fond v objemu 500 milionů liber (16,1 miliardy Kč), který má v příštích letech malým a středním podnikům poskytnout záruku financí na investice.

Sturgeonová také oznámila, že vláda investuje čtyři miliardy liber (129 miliard Kč) do infrastrukturních projektů.

,

6. září 2016