Udej svého souseda kvůli školce. Starostové se bojí, co nastane v září
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Za týden přibude předškolákům – a především jejich rodičům – nová povinnost. Předškoláci musí povinně nastoupit do školky. Rodiče, kteří své děti nepřihlásí, mohou dostat od obce pokutu až 5 tisíc korun. Podle starostů je však zákon nedokonalý, protože nemají jak kontrolovat, zda se dítě skutečně přihlásilo. Prováděcí předpisy stále chybí. Navíc se bojí, že budou muset udávat své sousedy. Jasné není ani to, kam a na co peníze z pokut půjdou.
„Připadá mi to jako udavačský systém z dob minulých. Udej svého občana. Na vesnici mají lidi osobní přístup a každý každého zná a přijít a říct, já jsme tě musel udat, je pro mě nepředstavitelné,“ řekl pro Echo24 starosta malé obce Křížkový Újezdec ve středních Čechách Jan Král.
Starostové mají problémy především s tím, jak řešit dopady zákona. Budou to totiž obce, které musí kontrolovat, zda se všechny dotyčné děti do škol skutečně přihlásily a zároveň pokutovat ty rodiče, kteří své děti nepřihlásí.
Problém nastává tehdy, když obec školku nemá a z evidence obyvatel automaticky nechodí informace. Starosta tak bude muset sám zjišťovat, jestli dítě do školky chodí. „Nejsme schopni pohlídat, zda-li rodiče splnili zákonnou povinnost a dítě do školky přihlásili,“ uvedl pro Českou televizi starosta východočeské obce Spojil Jan Křivka.
Lidé ve vedení malých obcí navíc k práci na úřadě běžně vykonávají i své zaměstnání. „A k tomu ještě bude honit občany po vesnici,“ reaguje na nařízení ministerstva Král.
Spojte se se sociálkou, radí ministerstvo
Ministerstvo dále školám i obcím radí, aby se ještě před projednáním přestupku až do výše 5 tisíc korun snažily zjistit důvody, proč dítě do školky nechodí. „Možné je také začít spolupracovat s orgánem sociálně-právní ochrany dětí,“ radí ministerstvo.
„Nedokážu si představit, že jako starosta bude volat sociálku či jiný úřad, který člověka donutí. Ministerstvo by na to mělo zřídit nějaký odbor, který to bude řešit. Není to na samosprávu, která za to nedostane ani žádný finanční příspěvek navíc,“ dodal starosta Král.
Předpisy na postup chybí
Podle předsedkyně Asociace předškolní výchovy Evy Opravilové k novele zákona navíc stále chybí prováděcí předpisy, podle nichž by starostové obcí i ředitelé školek věděli, jak přesně postupovat.
„Těch dílčích věcí, které se ukáží jako problematické, bude jistě daleko víc. Nejen to, kdo ty děti dohledá, ale jak se bude postupovat. Kdo bude sankci určovat, kdo ji bude vymáhat, půjdou peníze školce nebo zřizovateli? To už nikdo nedořekl. Co se s penězi bude dělat? Koupí se pastelky nebo se přidá paní učitelkám, to už nikde není,“ kritizuje zákon Opravilová.
Asociace podle ní na říjen chystá debatu právě s řediteli školek, kde by se podle Opravilové měly problémy rozklíčovat a pojmenovat. Zda do té doby ministerstvo předpisy připraví, i přesto že říká, že na tom pracuje, zatím není jasné.
Problémem podle Opravilové také stále zůstává to, jak do školky dostat děti z méně přizpůsobivých rodin. Ačkoliv právě to byl jeden z hlavních argumentů ministerstva pro zavedení povinného předškolního roku. „Tam, kde to mělo sloužit, tak to selhává. Pro rodiny, které se dětem věnují jinak, je to naopak omezujícím,“ doplňuje Opravilová.
Starostové právě upozorňují na to, že pokud se někde problémy objeví, bude to právě spíše u sociálně slabších rodin, ke kterým se buď informace nedostane vůbec a nebo budou zákon ignorovat.
Zavedení povinného předškolního roku nicméně obecně nezavrhují, jen by bylo podle nich třeba, aby stát obcím pomohl. „Povinnost dát dítě do školky alespoň na jeden rok je dobrá, ale stát by měl pamatovat na to, aby pomohl obcím, aby mohly pro děti to vzdělání zajistit. Kdybychom neměli školu blízko, tak bych děti musel vozit i desítky kilometrů,“ řekl pro Echo24 Král.
Podle Opravilové je celý zákon uspěchaný. „My jsme říkali – nespouštějte to plošně. Dejme tu šanci a udělejme to, ale tohle se uspěchalo. Život zákonu nějaký směr dá a ten se pak musí sledovat a teprve na něj reagovat, zatímco my jsme říkali, že to má být obráceně,“ kritizuje Opravilová zákon, který podle ní ještě bude chtít řadu úprav.