SCHŮZE POSLANECKÉ SNĚMOVNY

Čas na vládní sliby se krátí. Poslance čeká kariérní řád i stavební zákon

SCHŮZE POSLANECKÉ SNĚMOVNY
Čas na vládní sliby se krátí. Poslance čeká kariérní řád i stavební zákon

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Poslanci se naposledy před prázdninami sejdou dnes na řádné schůzi sněmovny. Na programu mají přitom hned z kraje dvě novely vládních zákonů, které koaliční strany svým voličům po minulých volbách slíbily. Jedná se o kariérní řád učitelů, který má zlepšit finanční situaci pedagogů, a stavební zákon, který má pro změnu zrychlit stavební řízení. S oběma předlohami ale měli problém senátoři a nyní se ukáže, jestli jim dají poslanci za pravdu nebo budou chtít za každou cenu prosadit vlastní verzi.

„Stavebním zákonem se zabývala koaliční rada. Tam jsme se dohodli, že bychom podpořili senátní verzi, takže předpokládám, že to tak bude. U kariérního řádu je to jinak. Tam se nám ty změny, které senátoři udělali, nelíbí,“ uvedl pro server Echo24 předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák. U návrhu, který je z dílny dnes již bývalé ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD), se proto budou snažit poslanci přehlasovat senátní verzi, k čemuž potřebují minimálně 101 hlasů.

Nový stavební zákon umožní mimo jiné sloučit územní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí. Předloha vyvolala nesouhlas ekologických aktivistů, podle nich omezuje právo veřejnosti zúčastnit se povolovacích procesů. Senát tyto body nechal beze změn, navrhuje ale úpravy například přezkumu nezákonného jednání v moci úřední nebo pořizování územních plánů.

"Bohužel ministerstvo životního prostředí si opomenulo ohlídat jako spolupředkladatel jednu změnu ze sněmovny, která by mohla vyústit v tzv. infringement (řízení kvůli neimplementaci evropské legislativy - pozn. red) Evropské komise proti České republice. Čili s panem senátorem Martínkem toto opomenutí ze strany resortu životního prostředí napravujeme. Je nutné přijmout senátní verzi," vysvětlila pro server Echo24 předkladatelka zákona ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO).

Cíl koalice? Ještě 35 zákonů

Co se týče kariérního řádu učitelů, senátoři v novele navrhli vyšší příplatky třídním a některým dalším učitelům a zrušení některých specializovaných činností. Nový ministr Stanislav Štech (za ČSSD) při uvedení do úřadu uvedl, že odmítá úpravy kariérního řádu učitelů, jak je navrhl Senát. Ten chce zvýšit příplatky třídním učitelům, nově by měli dostávat 3 tisíce korun měsíčně, tedy dvojnásobek částky schválené sněmovnou. Na to by ale podle resortu školství nebyly peníze.

Ve sněmovním finále budou poslanci schvalovat například ústavní novelu o držení zbraní, růstu plateb do zdravotnictví za takzvané státní pojištěnce a snížení hranice pro doplatky za léky u dětí a seniorů. Budou také hlasovat o částečném zmírnění zákona o povinném zveřejňování smluv na internetu. Některé státní firmy by podle novely nemusely do registru část smluv vkládat, aby jim nehrozily kvůli možnému vyzrazení různých obchodních dat ekonomické ztráty.

Koalice se shodla asi na 35 předlohách, jež by ještě chtěla do říjnových voleb prosadit. Opozice předpokládá, že nynější schůze bezkonfliktní nebude. Návrh programu čítá zhruba 190 bodů. Ve srovnání s minulou schůzí je jich přibližně o 170 méně. Do programu organizační výbor nezařadil mnoho předloh v úvodním kole, které by v tomto volebním období už neměly šanci na přijetí. Navíc se nepředpokládá, že poslanci všechny navržené bodu stihnout projednat.

Ilustrační foto - Jan Zatorsky