Spor o židovský hřbitov

Mezinárodní ostuda. Spor o židovský hřbitov i na BBC

Spor o židovský hřbitov
Mezinárodní ostuda. Spor o židovský hřbitov i na BBC

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Česko se snaží udržet svou židovskou historii pohřbenou, píše BBC v článku, který se podrobně věnuje situaci kolem revitalizace židovského hřbitova v Prostějově. O ten se vede spor mezi židovskou obcí a městem již několik let a během posledního půl roku vyústil i v řadu výhrůžek a trestních oznámení. Vše by měl vyřešit poradce premiéra, mediátor Vladimír Špidla, který však říká, že jednání budou potřebovat čas.

Podle šéfporadce premiéra Bohuslava Sobotky Vladimíra Špidly, který má jako mediátor pomoci celý spor vyřešit, však není situace zdaleka tak jednoduchá, jak zvenku vypadá. „Mohu jen říci, že je to v řešení. Postupujeme a dá se předpokládat, že to bude potřebovat čas, ale hýbe se to. Schůzky byly a budou další,“ řekl pro Echo24 Špidla.

Spor se vede o revitalizaci historického židovského hřbitova mezi ulicemi Studentská a Lidická v Prostějově. V místě je dnes parkoviště a park, přes který chodí stovky dětí do nedaleké školy. Právě o to, zda by děti musely park obcházet a zda bude hřbitov ohraničený či nikoliv se vede spor již několik let. Americká nadace Kolel Damesek Eliezer společně s Federací židovských obcí chce na místě, kde se nachází ostatky více než 2000 lidí, vytvořit pietní místo.

Podle náměstka primátorky Zdeňka Fišera se radnice vybudování pietního místa nebrání. Ale chce, aby byl zachován ráz parku před školou a děti i rodiče ho nemuseli obcházet. „Město samo tam v roce 2001 nechalo umístit památníček, že tam byl židovský hřbitov,“ řekl Fišer.

Špidla podle obou stran již Prostějov navštívil a s oběma stranami jednal. Setkání všech tří stran se ale zatím neuskutečnilo. Podrobnosti z jednání nikdo sdělovat nechce. Podle mluvčího americké nadace Tomáše Jelínka by řešení mohlo přijít v řádu měsíců.

FOTO: Tomáš Jelínek

Konečné slovo však stejně bude na straně radnice. „Je to pozemek města a rozhodující bude postoj města. Jsme ochotní pietní místo či památník umožnit, ale v rozsahu, jak jsme u nás zvyklí. V žádném případě to nebude soukromý židovský pozemek, jak by si oni představovali,“ dodal Fišer.

Město ovládly protižidovské nálady

Vybudování pietního místa doprovází podle Jelínka vyhrocená atmosféra. Na začátku roku 2017 více než 3000 obyvatel podepsalo proti hřbitovu petici. Debatu kolem úpravy hřbitova vyostřil i anonymní dopis plný urážek a vulgarit, který začal po Prostějově kolovat v únoru. V dubnu navíc došlo k poškození pamětní desky rabína Jehošui Horowitze.

Jelínek v této souvislosti mluví o protižidovské náladě. „Naše kritika je kritikou konkrétních činů, které jsme zaznamenali. Trvá to zhruba od července 2016. Podali jsme trestní oznámení na projevy nesnášenlivosti a činy, které se jednoduše dají označit za projevy antisemitismu. Jde o vyjadřování na internetu, anonymní dopisy a činnost Prostějovského večerníku.“

Celý spor se navíc po roce intenzivního jednání dostal i na úroveň osobních sporů. A to právě mezi Tomášem Jelínkem a primátorkou Alenou Raškovou. Jelínek podle ní v místním Prostějovském deníku uvedl, že vandalským činem zničení pamětní desky vyvrcholily protižidovské nálady proti snahám o zachování piety tohoto pro Židy posvátného místa a že veškerá tvrzení, že v Prostějově antisemitismus neexistuje, se ukazují jako účelová a lichá. Jelínek však pro Echo24 řekl, že nikdy nemluvil o tom, že by takové nálady byly v celém městě.

Primátorka Jelínka i přesto vyzvala, aby se za svá vyjádření omluvil. „Pokud tak neučiníte, upozorňuji vás předem, že zastavím veškerá jednání, kterých se budete účastnit,“ napsala v květnovém dopise a hodlá na něj podat trestní oznámení za dehonestaci města. Jelínek však pro Echo24 řekl, že se omlouvat nehodlá.

FOTO: Tomáš Jelínek

Podle radnice ve městě žádné nenávistné nálady nepanují a vyvolává je jen sám Jelínek. „O náladách nikdo nic neví a není to protižidovsky zaměřené, ale proti tomu, aby park byl neprůchozí. Nálady nejsou obecně ve městě na ulicích, ale na internetu. Svými články a činy se to snaží vyvolat pan Jelínek. Nikdo na to však nereaguje a vůbec to nemá žádný ohlas,“ komentoval celou situaci pro Echo24 Fišer.

Starý židovský hřbitov byl v centru města založen v roce 1801 a poslední pohřeb se zde uskutečnil v roce 1808. Hřbitov měl být podle Federace židovských obcí zničen během protektorátu Čechy a Morava, nejspíše v roce 1943. Prostor byl poté využíván jako hřiště a v sedmdesátých letech byla na části postavena právě škola. V roce 2001 město Prostějov nechalo na plochu hřbitova instalovat památník s nápisem. „V těchto místech byl v letech 1801–1908 židovský hřbitov“. Skutečností však podle odborníků je, že hřbitov s náhrobky přečkal okupaci určitě právě až do roku 1943.

V souvislosti se zničením pamětní desky rabína Horowitze, na které upozornil právě redaktor BBC Rob Cameron, se spekuluje o tom, že dva školáci, kteří to měli udělat byly navedení někým z dospělých či z vedení města. To Fišer zásadně popírá. „Děti nikdo nenaváděl. Je to obyčejný vandalismus, který nemá s židovskou otázkou nic společného.“

FOTO: http://prostejov.zidovskyhrbitov.cz/historie

Jelínek to vidí odlišně. Ačkoliv celou situaci ještě vyšetřuje policie, vypovídá to o vztahu města k celému problému. „Ta rozbitá cedule tam byla čtyři dny. Nikdo si toho nevšímal a nakonec to čekalo právě na redaktora BBC, který hledal náhrobky. Je to místo, kam chodí desítky zaměstnanců, rodiče i stovky dětí, a nikdo to nenahlásil,“ řekl Jelínek.

22. června 2017