Austrálie se dohodla s USA, že přijmou uprchlíky z ostrovů

Austrálie se dohodla s USA, že přijmou uprchlíky z ostrovů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Austrálie uzavřela dohodu se Spojenými státy o přesídlení stovek uprchlíků, které nyní australské úřady drží v táborech na ostrovech v Tichém oceánu. Přesídlení bude řídit Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Dohoda platí pouze pro osoby, které jsou v současné době v zadržovacích zařízeních v ostrovních státech Papua-Nová Guinea a Nauru, a nebude se v budoucnosti opakovat.

„Mohu potvrdit, že vláda dosáhla dohody s třetí zemí o přesídlení běženců, kteří jsou nyní v zadržovacích centrech. Dohoda byla uzavřena s USA,“ oznámil v neděli australský premiér Malcolm Turnbull na tiskové konferenci v australské metropoli Canbeře.

Předseda australské vlády přitom neuvedl, kolik migrantů by mělo do Spojených států odejít. Řekl nicméně, že prioritu budou mít ženy a děti. V táborech na tichomořských ostrovech je v současnosti kolem 1200 lidí; mnozí jsou tam více než tři roky. OSN a mezinárodní organizace pro lidská práva jejich zadržování odsuzují.

Austrálie dlouhodobě uplatňuje přísnou azylovou politiku, jež znemožňuje běžencům, kteří doplují k australským břehům, usadit se v zemi a posílá je do táborů v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea. Za provozování táborů Canberra těmto zemím platí. Australská vláda prohlašuje, že tímto způsobem bojuje s převáděčstvím a nelegální migrací. Většina žadatelů o azyl pochází z Afriky, Asie a Blízkého východu.

Ilustrační foto - Flickr

Ti, kdo nabídku přestěhovat se do USA odmítnou, dostanou vízum na 20 let pobytu na ostrově Nauru. Běženci v táborech dohodu podle agentury Reuters přivítali s nadšením. „Všichni uprchlíci se usmívají a vzájemně se objímají. Tahle noční můra konečně skončí. Hlavní otázkou teď je, kdy a jak se odsud dostaneme,“ řekl agentuře Reuters čtyřiadvacetiletý žadatel o azyl Abdal Azíz, který po útěku z rodného Súdánu strávil na papuánském ostrově Manus přes tři roky.

V září Turnbull informoval, že Austrálie se bude podílet na americkém programu přesídlení středoamerických běženců, které americké úřady spravují v Kostarice. Jde o osoby, které prchají před násilím v Guatemale, Hondurasu a Salvadoru. Austrálie by také měla zvýšit počet migrantů, které každoročně přijme, z 5000 na 18 750, napsala agentura AP.

,

13. listopadu 2016