Otevřený dopis Trumpovi

„Putin není váš spojenec, my ano,“ píší evropští politici Trumpovi

Otevřený dopis Trumpovi
„Putin není váš spojenec, my ano,“ píší evropští politici Trumpovi

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Prezidenti, zákonodárci a osoby z veřejného života ze zemí střední a východní Evropy napsali otevřený dopis nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Varovali ho před spojenectvím s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který podle nich „neudělá Ameriku znovu velikou“. Dopis podepsali i Karel Schwarzenberg a Alexandr Vondra.

„Není žádných pochyb: Vladimir Putin není americkým spojencem. Není ani důvěryhodným mezinárodním partnerem. Oba prezidenti před vámi zkoušeli vlastním způsobem s Ruskem jednat, a to na základě důvěry a přátelství. Velká chyba: Putin jednal s jejich dobrým úmyslem jako se svou příležitostí,“ píše se v otevřeném dopisu, který je adresován Donaldu Trumpovi a který zveřejnil list The Washington Post.

Dopis podepsalo sedmnáct předních osobností politického života ve střední a východní Evropě. Kromě Čechů Karla Schwarzenberga a Alexandra Vondry ho podepsali například bulharský prezident Rosen Plevneliev, bývalý rumunský prezident Traian Băsescu, bývalý estonský prezident Toomas Hendrik Ilves, bývalá lotyšská prezidentka Vaira Vīķe-Freiberga, bývalý švédský premiér Carl Bildt či bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. Dále byli mezi signatáři zástupci Maďarska, Litvy a Polska.

Karel Schwarzenberg - Foto: Jan Zatorsky

Politici Trumpa varovali před ukončením sankcí vůči Rusku či akceptováním ruské anexe Krymu. To by podle nich destabilizovalo jak Ukrajinu, tak celou Evropu. Spojenectví s Ruskem podle nich nepřinese mír, ale spíše válku. Znamenalo by to i podkopání vítězství, kterého Západ dosáhl ve studené válce.

„Putin nestojí o americkou velikost. Jako vaši spojenci, my ano. Když nás Amerika v minulosti zavolala, přišli jsme. Byli jsme s vámi v Iráku. Byli jsme s vámi v Afghánistánu. Riskovali jsme společně, obětovali jsme syny a dcery společně. Bránili jsme transatlantickou bezpečnost společně. To je to, co dělá naše spojenectví silné. Když jsou Spojené státy silné, jsme všichni silnější – společně,“ stojí dále v dopisu. V jednom odstavci tak politici připomněli hlavní předvolební slogany amerických prezidentských voleb: „Make America Great Again (Udělejme Amerikou znovu velikou – pozn. red.)“ Donalda Trumpa a „Stronger Together (Společně silnější – pozn. red.)“ Hillary Clintonové.

Podle politiků bude Putin chtít USA otestovat na jejich spojencích, jako jsou Polsko, Estonsko, Lotyšsko či Litva. „Může použít nejen vojenské zastrašování, ale i kyberútoky, energetický a ekonomický tlak, špionáž, psychologickou válku, dezinformace a cílené úplatky. Jako sousedé Rusů tyto techniky dobře známe,“ upozorňují Trumpa evropští lídři.

Trump má podle nich pracovat na spojenectví s Evropou, jenom tak lze prý dosáhnout společné bezpečnosti. V případě amerického spojení s Ruskem by pak podle politiků měli Evropané pochyby, zda jsou Spojené státy stále ještě spolehlivým přítelem.

Podobný otevřený dopis poslali politici před osmi lety i Baracku Obamovi, kterého rovněž varovali před spojenectvím s Ruskem a žádali lepší práci NATO. „Jako země, které žijí nejblíž Rusku, nikdo samozřejmě nechce rozvoj demokracie v Rusku a lepší vztahy mezi Moskvou a Západem víc než my. Ale je tu také nervozita v našich hlavních městech,“ napsali tehdy Obamovi evropští politici. Z Čechů dopis podepsali Václav Havel, Karel Schwarzenberg, Alexandr Vondra a Luboš Dobrovský.

Čtěte také: Trump neustál kritiku. Meryl Streepová je prý přeceňovaná herečka

Trump: Budeme Rusko respektovat

, ly