„Putin není váš spojenec, my ano,“ píší evropští politici Trumpovi
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Prezidenti, zákonodárci a osoby z veřejného života ze zemí střední a východní Evropy napsali otevřený dopis nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Varovali ho před spojenectvím s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který podle nich „neudělá Ameriku znovu velikou“. Dopis podepsali i Karel Schwarzenberg a Alexandr Vondra.
„Není žádných pochyb: Vladimir Putin není americkým spojencem. Není ani důvěryhodným mezinárodním partnerem. Oba prezidenti před vámi zkoušeli vlastním způsobem s Ruskem jednat, a to na základě důvěry a přátelství. Velká chyba: Putin jednal s jejich dobrým úmyslem jako se svou příležitostí,“ píše se v otevřeném dopisu, který je adresován Donaldu Trumpovi a který zveřejnil list The Washington Post.
Dopis podepsalo sedmnáct předních osobností politického života ve střední a východní Evropě. Kromě Čechů Karla Schwarzenberga a Alexandra Vondry ho podepsali například bulharský prezident Rosen Plevneliev, bývalý rumunský prezident Traian Băsescu, bývalý estonský prezident Toomas Hendrik Ilves, bývalá lotyšská prezidentka Vaira Vīķe-Freiberga, bývalý švédský premiér Carl Bildt či bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. Dále byli mezi signatáři zástupci Maďarska, Litvy a Polska.
Politici Trumpa varovali před ukončením sankcí vůči Rusku či akceptováním ruské anexe Krymu. To by podle nich destabilizovalo jak Ukrajinu, tak celou Evropu. Spojenectví s Ruskem podle nich nepřinese mír, ale spíše válku. Znamenalo by to i podkopání vítězství, kterého Západ dosáhl ve studené válce.
„Putin nestojí o americkou velikost. Jako vaši spojenci, my ano. Když nás Amerika v minulosti zavolala, přišli jsme. Byli jsme s vámi v Iráku. Byli jsme s vámi v Afghánistánu. Riskovali jsme společně, obětovali jsme syny a dcery společně. Bránili jsme transatlantickou bezpečnost společně. To je to, co dělá naše spojenectví silné. Když jsou Spojené státy silné, jsme všichni silnější – společně,“ stojí dále v dopisu. V jednom odstavci tak politici připomněli hlavní předvolební slogany amerických prezidentských voleb: „Make America Great Again (Udělejme Amerikou znovu velikou – pozn. red.)“ Donalda Trumpa a „Stronger Together (Společně silnější – pozn. red.)“ Hillary Clintonové.
Podle politiků bude Putin chtít USA otestovat na jejich spojencích, jako jsou Polsko, Estonsko, Lotyšsko či Litva. „Může použít nejen vojenské zastrašování, ale i kyberútoky, energetický a ekonomický tlak, špionáž, psychologickou válku, dezinformace a cílené úplatky. Jako sousedé Rusů tyto techniky dobře známe,“ upozorňují Trumpa evropští lídři.
Trump má podle nich pracovat na spojenectví s Evropou, jenom tak lze prý dosáhnout společné bezpečnosti. V případě amerického spojení s Ruskem by pak podle politiků měli Evropané pochyby, zda jsou Spojené státy stále ještě spolehlivým přítelem.
Podobný otevřený dopis poslali politici před osmi lety i Baracku Obamovi, kterého rovněž varovali před spojenectvím s Ruskem a žádali lepší práci NATO. „Jako země, které žijí nejblíž Rusku, nikdo samozřejmě nechce rozvoj demokracie v Rusku a lepší vztahy mezi Moskvou a Západem víc než my. Ale je tu také nervozita v našich hlavních městech,“ napsali tehdy Obamovi evropští politici. Z Čechů dopis podepsali Václav Havel, Karel Schwarzenberg, Alexandr Vondra a Luboš Dobrovský.