Skandál v Liberlandu: „ministra zahraničí“ dělal známý podvodník

Skandál v Liberlandu: „ministra zahraničí“ dělal známý podvodník

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Samozvaný stát Liberland, který založil český aktivista Vít Jedlička, zaznamenal zřejmě první politický skandál. Ukázalo se totiž, že post liberlandského ministra zahraničí zastával mezinárodně známý podvodník Jose Miguel Maschietto. Ten se v minulosti několikrát vydával za někoho jiného, než kým ve skutečnosti byl.

To, že diplomacii samozvaného státu vede známý podvodník, odhalil reportér britské BBC Jolyon Jenkins. Při návštěvě Chorvatska, na jehož hranicích se Liberland nachází, totiž ministr zahraničí Maschietto reportérovi tvrdil, že působil jako důstojník italské armády během války v Kosovu. Vzhledem k tomu, že dnes 32letý Maschietto by ve válce z 90. let musel bojovat jako teenager, pojal reportér podezření a podíval se podrobněji na jeho minulost.

Reportér Jenkins mimo jiné zjistil, že Maschietto se v roce 2013 na doporučení ekvádorské ambasády v Berlíně málem stal honorárním konzulem Ekvádoru v Praze. Maschietto tehdy vystupoval jako klavírní virtuos, tvrdil, že má zkušenosti jako dirigent v pařížské opeře nebo že získal ocenění za soundtrack k filmu Gravitace. Média s ním dělala rozhovory a chystalo se dokonce natáčení filmu o jeho životě.

Později se však z Itálie začaly ozývat hlasy lidí, kteří Maschietta znali a kteří upozorňovali, že neříká pravdu a výše zmíněné úspěchy si vymyslel. I kvůli tomu nakonec sešlo z jeho jmenování honorárním konzulem v Praze.

V následujících letech nebyl příliš vidět, znovu se vynořil až jako ministr zahraničí Liberlandu. Reportér Jenkins k tomu uvádí, že jakmile na Maschiettovu minulost upozornil zakladatele Liberlandu Jedličku, podvodník na svoji funkci rezignoval.

‚Prezidentský‘ hausbót na Dunaji

Kontroverzní „ministr zahraničí“ ale není jediná komplikace, se kterou se musí Jedlička potýkat. Chorvatské úřady mu totiž pod hrozbou zatčení zakazují vstoupit do jeho malého „státu“. Jedlička se s tím ale vyrovnává po svém – chce se ubytovat na hausbótu nedaleko „chorvatsko-liberlandské“ hranice.  Pro tyto účely už si podle BBC koupil i starší bárku, za kterou zaplatil 30 000 euro (zhruba 800 000 korun).

Chorvatsko podle britské BBC Jedličkovi zakázalo vstup do Liberlandu a v jednu chvíli mu dokonce zakázalo i vstup na vlastní území. Samotný Jedlička ale pro server Echo24.cz uvedl, že situace není tak horká, jak by se mohlo zdát.

„V Chorvatsku jsem byl na pozvání ministerstva podnikání v září, takže ta situace není tak špatná, spíše naopak. 28. (listopadu – pozn. red.) pořádáme v Chorvatsku a Liberlandu větší společenskou akci, takže asi tak,“ uvedl v sms zprávě.

Kromě obytných lodí chce na břehu Dunaje ukotvit i další plavidla, která by sloužila jako místa pro různá setkání nebo pro ubytování zahraničních diplomatů. „Chceme ukázat, že jsme skuteční lidé, kteří jsou schopní dělat skutečné věci, avšak romantickým způsobem,“ uvedl k tomu Jedlička.

18. listopadu 2016