Pokles kapitálu

Kapitál českých firem z daňových rájů klesl o 40 miliard korun

Pokles kapitálu
Kapitál českých firem z daňových rájů klesl o 40 miliard korun

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Kapitál českých firem z daňových rájů se loni snížil o 40 miliard korun. Do jejich základního kapitálu podnikatelé investovali celkem 2,65 bilionu Kč, z toho 14 procent, tedy 377 miliard korun, pochází od subjektů, které mají registrované sídlo v daňovém ráji. Jejich podíl však klesl ze 3,1 procenta na 2,9 procenta. Důvodem odlivu upsaného kapitálu z daňových rájů je vyřazování Nizozemska z holdingových struktur, uvedla poradenská společnost Bisnode.

Ke konci loňského roku mělo vlastníka v destinaci považovaný za daňový ráj celkem 13 185 českých společností, o 234 méně než v roce 2015. „Ve stejném období také klesl objem kapitálu z daňových rájů investovaný do základního jmění českých firem o 40 miliard korun, což je meziroční pokles téměř o desetinu,“ uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Objem kapitálu z daňových rájů v českých firmách dosáhl svého vrcholu v roce 2014 a do konce loňského roku se snížil o více než 54 miliard korun. Nebýt loňského poklesu nizozemského kapitálu v základním jmění českých firem o více než 45 miliard korun, celkový kapitál z daňových rájů by loni meziročně vzrostl o 5,2 miliardy korun.

Přesto mezi zahraničními vlastníky z daňových rájů s výraznou převahou, se 43 procenty (165 miliard korun), dominuje nizozemský kapitál, nicméně jeho podíl se od roku 2013 snížil o 14 procentních bodů. S odstupem následuje s 24 procenty lucemburský kapitál, jehož podíl se ve sledovaném období zvýšil o 11 procentních bodů a kyperský kapitál s 16 procenty. Z celkového kapitálu upsaného z daňových rájů pochází 88 procent z takzvaných on-shore, tedy evropských destinací.

Kapitál českých firem z daňových rájů se loni snížil o 40 miliard korun - FOTO: Shutterstock

Mezi lety 2015 a 2016 nejvíc vzrostl objem kapitálu z Jersey (o 3887 procent), Monaka (2867 procent) a Hongkongu (1529 procent). V absolutních hodnotách činí nárůst kapitálu z Monaka 7,9 miliardy korun, z Jersey tři miliardy korun a z Hongkongu 1,5 miliardy Kč. Naopak nejvýraznější pokles kapitálu zaznamenaly Spojené arabské emiráty (- 85 procent), Ostrov Man (- 57 procent) a Nizozemsko (- 21 procent). V absolutních hodnotách v čele odlivu kapitálu jednoznačně stojí Nizozemsko (- 45 miliard korun) před Kyprem (- sedm miliard) a Spojenými arabskými emiráty (- 2,2 miliardy Kč).

Jako daňové ráje se označují země s nízkým nebo žádným zdaněním zahraničních firem. Cílem vlád těchto zemí je přilákat zahraniční kapitál a vytvořit z příslušné země významné finanční centrum. Stát podle analytiků přichází kvůli daňovým rájům až o desítky miliard korun ročně. Ještě větší škody ale způsobuje možnost praní špinavých peněz a zastírání trestné činnosti.

,

Diskuze

Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.

6. března 2017