Další rána pro IS. Irácké jednotky dobyly starobylé město Nimrúd
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Irácké jednotky osvobodily starověké město Nimrúd, které dva roky ovládal Islámský stát (IS). Oznámila to v neděli podle agentur Reuters a AFP irácká armáda. Nimrúd leží asi 30 kilometrů od města Mosul, kde pokračuje ofenziva vládních sil, které tam v sobotu získaly kontrolu nad dalšími čtvrtěmi.
„Jednotky deváté divize zcela osvobodily Nimrúd a vztyčily irácké vlajky nad vládními budovami ve městě,“ uvedla armáda v prohlášení.
Společně se starobylým asyrským městem Nimrúd iráčtí vojáci osvobodili z rukou IS také nedalekou obec Númaníja, sdělila v prohlášení irácká armáda. Během bojů bylo zabito mnoho příslušníků IS, sdělil podle agentury AP irácký velitel. Společně se starobylým asyrským městem iráčtí vojáci osvobodili z rukou IS také nedalekou obec Númaníja, sdělila v prohlášení irácká armáda.
Loni 5. března členové organizace Islámský stát zničili historické památky ze starověké Asýrie v Nimrúdu, na to používali buldozery. Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) odsoudila tento čin jako válečný zločin. Krátce po tom, v dubnu, radikálové zveřejnili na internetu video, které údajně ukazovalo rozsah destrukce starověkého města, tenkrát používali nejen buldozery, ale také výbušniny.
Nimrúd, ležící na řece Tigris jižně od severoiráckého Mosulu, se stal sídlem asyrského krále Salmanassara I. ve 13. století před naším letopočtem. Hlavní město říše z něj učinil v 9. století před naším letopočtem král Aššurnasirpal II., za jehož vlády tam vyrostly chrámy a žilo až 100 000 lidí. I když se později stala hlavními městy říše jiná města, Nimrúd, nesoucí jméno biblického Nimroda, si svůj velký význam ponechal až do zániku Asýrie v 7. století před naším letopočtem.