noví Evropané

Tlak humanitářů nakonec uspěl. Migranty z lodi Sea-Watch 3 si rozebere sedm evropských států

noví Evropané
Tlak humanitářů nakonec uspěl. Migranty z lodi Sea-Watch 3 si rozebere sedm evropských států

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Itálie se o 47 migrantů, kteří jsou už 12 dní na palubě lodi Sea-Watch 3, podělí s šesti dalšími evropskými zeměmi. S odvoláním na italského premiéra Giuseppa Conteho o tom ve středu informoval italský list La Repubblica. Loď je teď poblíž sicilského přístavu Syrakusy. U italských břehů mohla zakotvit kvůli nepřízni počasí, běženci by se měli vylodit v nejbližších hodinách. Itálie loni v červnu uzavřela přístavy lodím humanitárních organizací.

"K zemím, které vyslyšely náš požadavek (rozdělit si migranty), přibylo Lucembursko. Teď je nás sedm. Za několik hodin začne vylodění," řekl premiér italské populistické vlády Conte. Vedle Lucemburska a Itálie přijmou část běženců z paluby také Francie, Portugalsko, Německo, Malta a Rumunsko.

Zatímco agentura AFP napsala, že není jasné, zda migranty přijme také Itálie, list La Repubblica to považuje za hotovou věc. Italský ministr vnitra Matteo Salvini vylodění povolí, jakmile se dohody s ostatními státy formálně potvrdí.

Loď Sea-Watch 3 provozuje stejnojmenná německá nezisková organizace, plavidlo pluje pod nizozemskou vlajkou. Na pobřeží naproti lodi se po oznámení, že se migranti vylodí, shromáždily desítky jejich sympatizantů. V uplynulých dnech se na balkonech přístavního města Syrakusy tu a tam objevovaly transparenty "Nechte je vylodit".

Loď Sea-Watch 3 se v podobné situaci ocitla za krátkou dobu už podruhé. Naposledy na počátku ledna po více než dvou týdnech blokády na moři vylodila migranty na Maltě. Podobně jako tehdy zůstane teď patrně plavidlo na moři a běžence svěří lodím spadajícím pod italské úřady.

Tvrdou linii vůči běžencům prosadil Salvini, šéf protiimigrační strany Liga. Té by nyní podle několika lednových průzkumů dala hlas zhruba třetina voličů. Proti této linii se staví nejen opoziční Demokratická strana, ale i někteří zástupci vládního Hnutí pěti Hvězd, a dokonce i někteří guvernéři italských regionů a starostové důležitých měst.

Evropští diplomaté a obhájci lidských práv se už měsíce dovolávají zavedení stálého mechanismu přerozdělování migrantů, čím by si evropské státy ušetřily nekonečná vyjednávání, která se s každými novým případem rozproudí, uvedla AFP.

,

30. ledna 2019