Do chrámu sv. Víta přicházejí lidé uctít zesnulého kardinála Vlka
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
S kardinálem Miloslavem Vlkem, který zemřel minulou sobotu, se přichází rozloučit mnoho desítek lidí. Jeho tělo je ve čtvrtek vystaveno v katedrále svatého Víta na Pražském hradě, kde bude po sobotní zádušní mši uloženo do hrobky. Katedrála se ve čtvrtek pro turisty uzavřela v 15:00 a od 17:00 mohou věřící přijít uctít památku někdejšího pražského arcibiskupa a primase českého. Už v 16:30 se fronta od vchodu do katedrály táhla po její levé straně celou Vikářskou ulicí.
Ve čtvrtek je v katedrále rakev s ostatky vystavena až do 21:00, v pátek mezi 15:00 a 21:00 bude v kostele svatého Benedikta na Hradčanech. V sobotu v 11:00 začne opět v katedrále rekviem a pohřební obřady.
Úmrtí kardinála Vlka přimělo biskupství či farnosti k tomu, aby v tomto týdnu sezvaly věřící ke společným modlitbám. Někde se na zesnulého kardinála pamatovalo už při mších o uplynulém víkendu, třeba v olomoucké a litoměřické diecézi, v katedrále svatého Petra a Pavla v Brně se zádušní mše konala v úterý.
Ve čtvrtek bude od 17:00 rekviem za bývalého českobudějovického biskupa, jímž byl Vlk počátkem 90. let, v tamní katedrále svatého Mikuláše. V katedrále Božského Spasitele v Moravské Ostravě bude mše za zemřelého v pondělí 27. března, v olomoucké katedrále svatého Václava o den později.
Kardinál Miloslav Vlk stál v čele českých katolíků v přelomové polistopadové době. Výrazně se zasloužil o ekumenickou spolupráci křesťanských církví v ČR. Pracoval na obnově zdevastovaných církevních struktur a usiloval o navrácení církevního majetku.
Usiloval o přiblížení katolické církve veřejnosti a po odchodu z čela české katolické církve se Vlk často kriticky vyjadřoval i k politické situaci a politikům. Historikové oceňují také jeho přínos k česko-německému dialogu a usmíření obou národů. Podle zástupců armády měl také velký podíl na obnovení duchovní služby v armádě.