Černý kašel se vrací. Ohroženi jsou u nás hlavně teenageři
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Černý kašel, který byl považován za takřka vymýcenou nemoc, ohrožuje stále větší množství lidí. Zatímco v loňském roce bylo 627 nemocných, rok před tím české úřady zaznamenaly o několik desítek případů méně. Závažným onemocněním nejvíce trpí mladiství ve věku od patnácti do devatenácti let, mezi kterými je nemocných nejvíce. Vyplývá to z údajů, které nedávno zveřejnil Státní zdravotnický ústav (SZÚ).
Počet těch, kteří se nakazili černým kašlem, se v loňském roce zvýšil o 42 případů. To je o několik desítek víc než v roce 2015, kdy úřady evidovaly celkem 585 nemocných. Státní zdravotnický ústav to ve své zprávě označil za „mírný nárůst“. Zvyšující se počet nemocných potvrdil také vědecký sekretář České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. „Výskyt černého kašle skutečně stoupá a přesouvá se do dospělé populace,“ uvedl.
Chlíbek tím narážel na skutečnost, že v minulosti bylo nejvíce nemocných mezi malými dětmi. Dnes tvoří největší skupinu nakažených touto vysoce infekční chorobou mladiství, kterým je od patnácti do devatenácti let. Podle údajů SZÚ se v roce 2016 onemocnělo černým kašlem 122 teenagerů.
Nicméně přestože malých dětí, které se nakazily černým kašlem ubylo, stále jsou nejohroženější skupinou ze všech. Například u čerstvě narozených dětí hrozí, že se při záchvatu začnou se dusit kvůli křeči hrtanu. V loňském roce zemřel kvůli této nemoci jeden kojenec, kterému byly teprve dva měsíce. Nakažených dětí, které ještě nedosáhly jednoho roku, bylo vloni celkem 26.
Na riziko právě pro ty nejmladší děti upozornila také Vilma Marešová z Infekční kliniky 2. lékařské fakulty a Nemocnice Na Bulovce. „Největšímu riziku jsou vystavené nejmenší děti – novorozenci a kojenci. Zdrojem nákazy bývá nejčastěji matka, která o své nemoci ani nemusí vědět, případně někdo další z nejbližšího okolí, u dospělého totiž nebývá kašel tak typický. U nemocného novorozence se ani nemusí vyvinout kašel, ale při záchvatu vzniká křeč hrtanu, dítě není schopné se nadechnout a může se udusit. Existuje tu riziko krvácení do mozku, zánětu plic,“ poznamenala.
Vyšší počet nakažených černým kašlem spojuje Chlíbek s tím, že původce onemocnění stále koluje mezi lidmi a vymýtit se ho vlastně nikdy nepodařilo. „Cesta k vymýcení infekčního onemocnění je vždy dlouhá, složitá a ne vždy dosažitelná. To, že se některá onemocnění stále vyskytují, případně se vrací, znamená, že jejich původce stále cirkuluje mezi námi. Proto musíme využívat všech preventivních opatření, včetně včasného rozpoznání nemoci, izolace nemocných a očkování,“ uvedl.
Černý kašel je součástí takzvané hexavakcíny, která je pro děti v Česku povinným očkováním. Má děti chránit také před záškrtem, tetanem, dětskou obrnou, žloutenkou typu B a onemocněním vyvolaným bakterií Haemophilus influenzae typu B. Někteří odborníci ale upozorňují na to, že černý kašel patrně mutuje a vakcína tak nemusí dost chránit.
Černý kašel nebo dávivý kašel, pro který se někdy používá označení pertuse, je infekční bakteriální onemocnění, které způsobuje bakterie Bordetella pertussis. Nemoc se přenáší kapénkovou infekcí. Projevuje se jako velmi silný, dráždivý kašel, který může být až dávivý a při nadechování může znít jako kokrhání kohouta. U některých typů onemocnění je typické vykašlávání hlenu. Tělesná teplota bývá značně vysoká, někdy až kolem 40 stupňů Celsia.