Platy učitelů mají vzrůst

Platy učitelů mají vzrůst. O kolik vláda v pondělí nerozhodla

Platy učitelů mají vzrůst
Platy učitelů mají vzrůst. O kolik vláda v pondělí nerozhodla

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Platy učitelů porostou nejspíš víc než platy ostatních pracovníků veřejného sektoru. Shodli se na tom v pondělí zástupci vlády a odborů. Dohoda o tom, o kolik a kdy si zaměstnanci veřejných služeb polepší, ale v pondělí nepadla. Další jednání se uskuteční v září. Novinářům to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Odbory žádají pro kantory přidání o 15 procent a pro ostatní o deset procent od listopadu. Ve hře je víc variant.

„Dohoda na růstu platů je nezbytnou součástí dohody o celém rozpočtu,“ uvedl Sobotka. Podle něj jsou pro stanovení navýšení klíčové právě dopady do rozpočtu, tedy výdaje.

Ministerstvo práce propočítávalo tři varianty zvýšení tarifů – první s šesti procenty pro všechny, druhou s 12 procenty pro učitele a osmi procenty pro všechny a třetí odborářskou. Přidání od listopadu by stát letos vyšlo na 1,5 až 3,06 miliardy, samosprávy pak na 250,5 až 416,6 milionu. Pro příští rok by měl rozpočet počítat s částkou od 16,44 do 27,2 miliardy, samosprávy se sumou od 6,26 do 8,23 miliardy a zdravotní pojištění s výdajem od 2,24 až 3,72 miliardy.

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) má vládě do konce srpna předložit návrh státního rozpočtu pro příští rok. Už dřív řekl, že schválený schodek 50 miliard nepřekročí. Sobotka uvedl, že zdroje se musí najít uvnitř rozpočtu, nevyloučil přesuny výdajů. Lídři koalice by se měli na podobě státní pokladny i růstu platů dohodnout na svém jednání 4. září. Poté se pak vláda znovu sejde s odbory.

Odborářskou variantu podporuje i Sobotka a jeho ČSSD, ostatní strany mají jiné představy. „Musíme se dohodnout s koaličními stranami. Měla by to být pokud možno dohoda napříč vládní koalicí, abychom se nepřehlasovávali,“ uvedl premiér. Podle něj jsou návrhy koaličních partnerů k růstu platů zatím „poněkud obecnější“.

Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly jsou postoje vládních stran blízké v tom, že se všechny shodují na nutnosti zvýšit platy. „Absolutní shoda je v podstatě v oblasti učitelů. To vítáme. Všechny ostatní varianty jsou v tuto chvíli otevřené,“ řekl Středula. Odborová centrála trvá na své variantě. Podle odborářů bude státní rozpočet mít na požadované přidání dost prostředků.

Ministerstvo práce v podkladech pro jednání uvedlo, že preferuje všechny tři varianty. Od listopadu by podle resortu dostali přidáno učitelé, policisté, hasiči, učitelé, lidé v sociálních službách a kultuře, úředníci či technické síly. Lékaři a sestry by si přilepšili od ledna, dřív to není možné. Podle původních propočtů měli od listopadu dostat víc jen lidé, jimž se teď v červenci výdělek nezvedl. Těm, kterým v pololetí rostl, se měl znovu zvýšit až od ledna. Odbory to odmítají.

,

21. srpna 2017