Babiš prý sní o podpoře rodinám. Jako ministr ji však zařízl
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Bonifikace pro matky s více dětmi, důchod ve výši až 70 procent průměrné mzdy nebo návrh toho, jak se zbavit dluhů. To vše jsou sliby, které Andrej Babiš představuje v knize O čem sním, když náhodou spím v oblasti sociální politiky. Problém je však v tom, že to, co nyní slibuje, tak za roky ve vládě hnutí ANO buď nedokázalo prosadit, nebo to rovnou odmítlo. Potenciální čtenáře se Babiš také snaží šokovat částkami, které Česko na sociální výdaje dává. V oblasti zemědělství či dotací, o čemž server Echo24 informoval v předchozích článcích, Babiš dokonce uvádí i zjevné nepravdy.
Sociální výdaje Česka jsou podle Babiše ročně 600 miliard korun. V knize už však nijak nespecifikuje, co vše do těchto výdajů zahrnuje. V kontextu celé kapitoly vypadá, že většina těchto peněz jde na nezaměstnané, sociálně nepřizpůsobivé občany. Opoziční i koaliční poslanci jeho čísla rozporují.
„Je obvyklé, že Andrej Babiš upravuje pravdu k obrazu svému. Jeho knihu jsem nečetl, protože nepředpokládám, že ji psal on sám, ale spíše skupina kreativců, kteří si s fakty hlavu nelámou. Výdaje na sociální dávky jsou něco přes 500 mld Kč, z toho přes 400 mld jde na důchody. Podle našich propočtů by se vyšší adresností dávek dalo ušetřit cca 10 mld Kč ročně. Zvlášť v době růstu je podivné, že výdaje na sociální dávky za současné vlády rostou,“ kritizuje Babišovy výpočty předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.
Podle místopředsedy KDU-ČSL Jana Bartoška jde však z velké části o tzv. nárokové výdaje, které nejde z rozpočtu vypustit. „Jedná se především o všechny důchody, nemocenské dávky, tedy i mateřskou a ošetřovné, státní sociální podporu a pěstounskou péči, dávky pro osoby se zdravotním postižením, příspěvek na péči, podporu zaměstnávání zdravotně postižených osob a další potřebné dávky sociálního charakteru. Je v tom převážná část výdajů, které nejsou zneužívány, jak Andrej Babiš v knize naznačuje,“ řekl pro Echo24 Bartošek.
Chceme to, co jsme neprosadili
Kapitolu o zaměstnanosti a oddlužení zase předseda hnutí ANO uvozuje tím, že práce načerno je úplný mor. „Dělali jsme si velký průzkum a ukázalo se, že polovina národa někoho takového zná. Hrůza,“ píše Babiš. Už však bez toho, že by zveřejnil výsledky onoho průzkumu, napsal, kdy a kde proběhl a kolik lidí se ho zúčastnilo. Relevance této informace je tak nulová.
Navíc je to právě končící vláda, která návrh na oddlužení v rámci novely insolvenčního zákona přednesla a nedokázala ho za čtyři roky protlačit přes Poslaneckou sněmovnu, ačkoliv se jednalo o zákon z pera ministerstva spravedlnosti vedeného nejdříve ministryní Helenou Válkovou a dnes Robertem Pelikánem, oba za ANO.
„Novela už se zřejmě nestihne, protože ji předložil pozdě. A problém je to pro ty, kteří nesouhlasí s tím, že by se měly dluhy odpouštět i při splnění jen minima podmínek. Jedná se o klasický morální hazard, kdy lidé zcela nezodpovědní a neochotní platit své dluhy se budou vesele smát zatímco věřitelé nedostanou nic,“ kritizovala nepřijetí novely poslankyně TOP 09 Markéta Adamová.
Podobné je to i v oblasti podpory vícečetných rodin. Babiš v knize uvádí, že ženám, které se v životě staraly o více dětí, by měla být poskytnuta bonifikace. Podobné vládní návrhy však během čtyř let ve vládě nepodpořil. „Nefér taky je, když ženy, které se staraly o víc dětí nebo o jiného závislého člena rodiny, mají nízký důchod, protože jim chybí příjem,“ píše Babiš v knize.
Právě těmto rodinám měl ulevit návrh ze strany lidovců, kteří prosazovali snížení pojistného pracujícím rodičům, kteří vychovávají dvě a více dětí. Hnutí ANO to však podle odborníků nepodpořilo. „Návrh slev pojistného pro rodiče s dětmi schválila odborná komise pro důchodovou reformu a podpořila ho i ministryně Marksová, která jej předložila do vlády. Tehdejšímu ministru financí Andreji Babišovi ale vadilo, že to způsobí prohloubení deficitu rozpočtu a že už se to řeší systémem daňových slev,“ řekl pro Echo24 ekonomický expert komise Otakar Hampl.
Přitom se podle něj jedná o pouhé 1 procento výdajů na důchody a jen za minulý rok vzrostl výběr pojistného o 6 procent. „Pro pracující rodiče jsou potřebné i daňové slevy i slevy na pojistném. Až do roku 1993 u nás podobný systém fungoval v rámci jediného odvodu ze mzdy,“ doplnil Hampl s tím, že na budoucích daňových a pojistných odvodech svých dětí rodiče s mediánovým příjmem do rozpočtu státu přispějí navíc o zhruba 2,5 milionu korun za každé dítě po odečtení všeho, co od státu dostanou.
Ačkoliv návrh na pokles sociálních odvodů pro rodiny s více dětmi vládou nakonec v dubnu prošel, projednat ve sněmovně se stejně nestihne. Jako prioritu ho nevnímá třeba ani premiér Bohuslav Sobotka.
Kritizuje ho i opozice. Ačkoliv návrh byl připraven, je podle ní dobře, že nestihl být přijat. „Rodičům více dětí se podle lidoveckého návrhu měly snižovat odvody. S tím ANO nesouhlasilo, ale následně zřejmě ustoupilo oběma koaličním partnerům, kteří si to přáli. Je to ale další z návrhů, který se nestihl. Podle mě naštěstí, neb je to nesmysl. Diferenciace odvodů je zbytečně komplikované, nepřehledné opatření, které se nikde ve světě neosvědčilo,“ uvedla pro Echo24 Markéta Adamová.
Kniha je soubor polopravd a manipulací
V kapitole o důchodech Babiš dokonce spekuluje i o tom, že důchody by mohly být až na 70 procentech průměrné mzdy. „Ne hned, ale taky ne za dvacet let,“ píše v knize. To tedy zřejmě znamená, že dalších pět volebních období se to může pravidelně jen slibovat.
Peníze by na to chtěl vzít z dobrého výběru daní a hospodaření státu. „To je naprosto nereálné. Nikde tam nepíše z čeho to zaplatí. Vypadá to, že kniha je souborem polopravd a manipulací,“ řekl pro Echo24 Jan Bartošek.
Andrej Babiš podle opozice často neříká, jak konkrétně chce dosáhnout cílů a jen slibuje. „Odhalil by tím svou neznalost problému a nepromyšlenost návrhů. Řada jeho myšlenek, které se v brožuře objevují, jakoby popíraly jeho čtyřleté působení ve vládě. Už neslibuje, že bude líp brzy, ale vše směřuje daleko do budoucnosti, aby jeho sliby někdo náhodou neporovnával s tím, co skutečně odpracoval,“ Dodala Adamová.