Cenzura u Twitteru. Pozastavil účty vůdcům americké krajní pravice
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zatímco nejnovější přešlap firmy Google je připsán údajně špatně nastavenému algoritmu, sociální síť Twitter přikročila cíleně k ovlivnění proudu informací na své doméně a následuje tak filtrování názorů známé už strany Facebooku. Britská stanice nyní BBC informovala, že Twitter pozastavil účty některým předním členům americké krajní pravice. Zdůvodňuje to nenávistným obsahem, který tito lidé sdíleli.
Jedním z lidí, kterým Twitter pozastavil účet, je Richard Spencer, ředitel krajně pravicového think tanku National Policy Institute. Spencer považuje rozhodnutí sociální sítě za projev „korporátního stalinismu“, který chce prý očistit síť od lidí s jinými názory.
Spencer je natolik výraznou figurou pravicového extremismu, že má dokonce zakázaný vstup do Velké Británie. Tehdejší ministryně vnitra, nynější premiérka Theresa Mayová řekla, že Spencer by „mohl vyvolávat nenávist vedoucí až k násilí“. Spolu se Spencerem přišli o účet nejméně další čtyři lidé. Jedná se však zřejmě pouze o dočasnou blokaci, uživatelé by se k účtům měli po čase možnost znovu dostat.
Stejně jako Facebook umožňuje Twitter nahlašovat nenávistný obsah. Toho v USA využila například i skupina Southern Poverty Law Center, která bojuje údajně proti nenávisti a extremismu. Skupina rozhodnutí Twitteru vítá, sama prý nahlásila stovky lidí hlásající nadřazenost bělochů či šířící další nenávistný obsah.
Krajně pravicoví Američané nemají podle BBC jednotný názorový proud, shodnou se však v útočné kritice multikulturalismu, globalizace a imigrace. Cílem častých útoků je i politická korektnost nebo feminismus. Tito lidé patřili mezi velké příznivce nově zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa, který některé jejich názory sdílí, píše BBC.
V souvislosti s volbami se v posledních dnech snesla vlna kritiky i na internetový vyhledávač Google. Ten přiznal, že ve svém zpravodajství o volbách v USA použil metodiku, kdy se uživatelům objevovaly nesprávné zprávy o vítězství republikána Donalda Trumpa ve chvíli, kdy vedla demokratka Hillary Clintonová. Google se omluvil a na svou obhajobu řekl, že své algoritmy manuálně nekoriguje, aby zamezil nařčení z toho, že cíleně ovlivňuje informace, které zprostředkovává.