Soud s Navalným

Ruský disident Navalnyj musí smazat část dokumentu o korupci

Soud s Navalným
Ruský disident Navalnyj musí smazat část dokumentu o korupci

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Moskevský městský soud jen částečně změnil rozsudek moskevské soudkyně, která nařídila předáku ruské opozice Alexeji Navalnému smazat z internetu celý film, obviňující premiéra Dmitrije Medveděva z obohacování se na úkor státu. V reakci na Navalného odvolání soud nařídil opozičníkovi, aby do deseti dnů smazal tu část filmu, kvůli které jej zažaloval miliardář Ališer Usmanov. Podle listu Kommersant, vlastněného Usmanovem, jde právě o pasáž o uplácení šéfa vlády jedním z nejbohatších Rusů.

Navalného advokát u odvolacího soudu podle agentury Interfax požadoval zrušit celý rozsudek prvoinstančního soudu z konce května. Argumentoval tím, že soudkyně odmítla předvolat svědky obhajoby a ve svém rozsudku šla ještě dále, než se domáhal žalobce, miliardář Usmanov, který zažaloval Navalného z pomluvy a poškození dobrého jména. Usmanovův advokát naopak upozornil, že i sám Navalnyj připustil, že pro svá tvrzení o uplácení vlády nedisponuje „neprůstřelnými“ důkazy.

Usmanov podle Navalného filmu de facto podplatil premiéra Medveděva, když fondu Socgozprojekt „daroval“ dům s pozemkem o rozloze čtyř hektarů v prominentní moskevské oblasti. Šéfem dozorčí rady fondu je totiž Medveděvův spolužák Ilja Jelisejev. Podle Usmanova se však jednalo o smluvenou výměnu nemovitostí.

Moskevský městský soud jen částečně změnil rozsudek moskevské soudkyně, která nařídila předáku ruské opozice Alexeji Navalnému smazat z internetu celý film, obviňující premiéra Dmitrije Medveděva z obohacování se na úkor státu - Foto: Shutterstock

Opoziční lídr během procesu požadoval vyslechnout jako svědky premiéra Medveděva, místopředsedu vlády Igora Šuvalova a šéfa fondu Socgozprojekt. Soudkyně však této žádosti nevyhověla. Podle Navalného mu tak neumožnila dokázat pravdivost zveřejněných informací.

Film o Medveděvovi na internetu viděly miliony diváků. Po jeho zveřejnění se v březnu konaly v desítkách měst po celém Rusku demonstrace proti korupci. V Moskvě se protestů podle nezávislých médií zúčastnilo několik desítek tisíc lidí, policie zatkla stovky z nich. Na červen svolal Navalnyj další demonstrace, ale při odchodu z bydliště jej zatkli policisté a musel si odpykat 25 dnů za mřížemi.

,

13. srpna 2017