‚Policista není nad občanem.‘ TOP 09 chce zrušit urážku úředníka
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Urážka úředníka či policisty, která se nově dostala do našeho právního řadu, je podle poslanců TOP 09 zneužitelná a staví úřady nad lidi. Proto strana předložila vládě novelu přestupkového zákona, která by urážku zrušila. Podle TOP 09 se jedná o další omezování občanských svobod. Podporu ale najde pravděpodobně jen u ODS.
„Z principu nesouhlasíme se zaváděním skutkové podstaty urážky úředníka, kterou zavedla vláda v rámci současného omezování svobod. Pokud jsme ji doteď nepotřebovali, tak se bez ní obejdeme i nadále,“ uvedl serveru Echo24.cz jeden z předkladatelů novely poslanec Martin Plíšek (TOP 09).
Urážku úřední osoby schválili poslanci v rámci zákona o některých přestupcích, který začne platit od začátku července příštího roku. Urážka policisty nebo úředníka bude nově přestupkem proti veřejnému pořádku, za který bude hrozit sankce až 10 tisíc korun. „Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že zneváží postavení úřední osoby při výkonu její pravomoci,“ píše se v zákoně.
Úřad nad občanem
„Je to záležitost, která může zhoršit postavení občana vůči státu, může to být zneužíváno, úředníci si tak mohou vyřizovat s občany účty,“ vysvětlil Plíšek, proč nový přestupek vadí. K zařazení urážky úřední osoby mezi přestupky podle TOP 09 není v demokratickém právním státě důvod.
„Neadekvátní jednání vůči úřadům se dá řešit i v rámci stávajících zákonů,“ dodal Plíšek. V přestupkovém zákoně je totiž uvedena obecná skutková podstat postihující urážku či zesměšnění kohokoliv a tedy i úřední osoby, píše se v důvodové zprávě k návrh zákona.
Podporu najde strana u opoziční ODS. „Určitě podpoříme vypuštění urážky úřední osoby. Sice jsou v tom zákoně mnohem zásadnější problémy, ale když se bude projednávat vypuštění tohoto bodu, budeme pro,“ uvedl serveru Echo24.cz poslanec Marek Benda (ODS). U koaličních stran ji ale čekat nemůže. Zákon prošel sněmovnou hladce a výhrady k němu měla právě jen pravicová opozice. „Nevím, čím si chtějí existenci tohoto přestupku vládní strany zdůvodnit, kromě omezování svobod občana,“ dodal Plíšek.
Kriticky se k němu stavěli někteří senátoři, kteří používali stejný argument jako Plíšek. Zákon podle nich dělá z úředníků nadlidi. „Kdo má být v právním státě na prvním místě? Občan, nebo úředník?“ uvedla tenkrát senátorka Eliška Wagnerová. Zákon ale nakonec, byť těsně, Senátem prošel.
Nový zákon platný od července příštího roku dále zvyšuje na 10 tisíc korun pokuty za ublížení na cti, nedodržení omezujícího opatření, vzbuzování veřejného pohoršení nebo rušení nočního klidu. Z 15 tisíc na 20 tisíc korun se zvyšuje pokuta za způsobení škody na cizím majetku, neoprávněné užívání cizí věci nebo přisvojení si věci nálezem. Desetinásobně na sto tisíc korun se zvyšuje pokuta za zmaření, ztížení nebo ohrožení poskytnutí zdravotní služby. Stejná částka hrozí za provozování živnosti či obchodu bez povolení.