Volby v Ekvádoru

Ekvádorci volí prezidenta: Nepřímo rozhodují i o osudu Juliana Assange

Volby v Ekvádoru
Ekvádorci volí prezidenta: Nepřímo rozhodují i o osudu Juliana Assange

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V Ekvádoru v neděli začalo druhé kolo prezidentských voleb, v nichž se rozhodne o nástupci současného prezidenta Rafaela Correy. Výsledky hlasování ovlivní nejen to, zda země zůstane nadále nakloněna socialistickému zřízení nebo odbočí více vpravo, ale zřejmě i osud zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange, který se od roku 2012 ukrývá na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Volební místnosti se uzavřou v 17:00 místního času, tedy o půlnoci SELČ.

Průzkumy veřejného mínění jsou velice vyrovnané. Poslední průzkum dával mírný náskok socialistickému viceprezidentovi Lenínu Morenovi (64), který vyhrál únorové první kolo. Mnoho voličů však stále nebylo rozhodnutých.

Někteří analytici dávají šanci i bývalému bankéři zastupujícímu pravicovou koalici Guillermovi Lassovi (61). Ekvádorská ekonomika má letos kvůli nízkým cenám ropy klesnout o 2,7 procenta a většina občanů v nedávném průzkumu uvedla, že po deseti letech vlády Rafaela Correy touží po změně. Ekvádor by se tak vítězstvím Lassa dostal na rozrůstající se seznam latinskoamerických zemí, které se přesouvají doprava, upozornila agentura AP.

Lasso již dříve také prohlásil, že v případě výhry vyzve Australana Assange k opuštění ekvádorského velvyslanectví v Londýně. Moreno slíbil, že ho na ambasádě ponechá.

Voleb se má účastnit 12,8 milionu voličů, za neúčast hrozí pokuta. Do úřadu nový prezident nastoupí 24. května.

Assange se na ekvádorské velvyslanectví v Londýně uchýlil z obavy, že jej Londýn vydá do Švédska, kde čelí obvinění ze znásilnění. Assange veškerá obvinění odmítá a tvrdí, že v pozadí je snaha vydat ho justici Spojených států, jejichž tajné vládní dokumenty server WikiLeaks zveřejnil.

Výsledky hlasování ovlivní nejen to, zda země zůstane nadále nakloněna socialistickému zřízení nebo odbočí více vpravo, ale zřejmě i osud zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange - Shutterstock

 

,