Lidé vzpomínají na Havla, zapalovali svíčky, večer šli na Hrad

Lidé vzpomínají na Havla, zapalovali svíčky, večer šli na Hrad

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Od nedělního rána se napříč Českem konaly akce spojené s pátým výročím úmrtí Václava Havla. Na prvního polistopadového prezidenta lidé vzpomínali například v Praze nebo u chalupy na Hrádečku, kde Václav Havel před pěti lety zemřel. Havla připomněla i zádušní mše, kterou v katedrále svatého Víta odsloužil pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka.

Úryvky z Dopisů Olze začala v neděli dopoledne v centru Prahy na Jungmannově náměstí vzpomínková akce na prezidenta Václava Havla. Na setkání s názvem Svíčka pro Václava Havla pořadatelé pozvali ke čtení úryvků z Havlových knih a her nejen ty, kteří politika a dramatika osobně znali. Lidé zapalovali svíčky i u Havlova hrobu na pražském vinohradském hřbitově či u plastiky srdce na náměstí Václava Havla u Národního divadla.

První český prezident zemřel v neděli 18. prosince 2011 ve věku 75 let ve svém oblíbeném venkovském domě na Hrádečku na Trutnovsku. Na celodenní čtení se zapalováním svíček na Jungmannově náměstí navázal večer pochod Srdce na Hrad. Na ten se přes špatné počasí vydaly asi tři desítky lidí. Účastníci v čele průvodu nesli velké látkové srdce. Přes Národní třídu, nábřeží a Karlův most se dostali na Malou Stranu. Cílem bylo Hradčanské náměstí. Skupinu doprovázeli policisté.

Pořadatelé dnešní vzpomínkové akce chtěli Havla připomenout jako dramatika, politika, disidenta i člověka. „Byl to neobyčejně obyčejný člověk. Měl skvělé myšlenky. Jeho slova jsou nadčasová. Zvlášť v dnešní společnosti, když vidíme, co se tady děje, je důležité na ně nezapomínat,“ řekla ČTK a Českému rozhlasu Kristýna Herejtová z pořadatelského týmu. Podle ní osobnost Havlova formátu v Česku nyní chybí. Organizátoři vzpomínkové akce nevidí teď v republice nikoho, kdo by stejně jako dřív Havel symbolizoval zemi v zahraničí a dělal jí tam dobré jméno.

Svíčky v neděli lidé zapalovali také u plastiky srdce pod Havlovým podpisem na náměstí Václava Havla u Národního divadla. Desítky svíček hořely i u prezidentova hrobu na pražském vinohradském hřbitově. Ležely na něm věnce od manželky Dagmar, Senátu i Sněmovny, polského velvyslanectví a dalších institucí. Lidé přinášeli květiny.

Lidé ve dvoře četli Havlovy knihy

Osobně se setkat s knihami Václava Havla a netradičně tak prožít jejich texty mohli lidé na akci Čtení z Havla, která se v neděli pořádala v pražském divadle Alfréd ve dvoře. Lidé zde za malým stolkem osvíceným lampičkou četli krátké i delší úryvky z knih, které si buď přinesli, nebo zapůjčili přímo zde v divadle.

„Nepřidáváme k tomu žádnou interpretaci. Prostě zveme lidi a necháváme je číst, co sami uznají za vhodné. Každý rok jakoby byly relevantnější jiné texty,“ řekl produkční Ondřej Buddeus. Akce, která je zatím spíše komorní, se koná od Havlovy smrti už počtvrté, potřetí v tomto divadle.

První nápad ke čtení Havlových textů vznikl hned v den jeho smrti, uvedl Buddeus, kdy si knihy spontánně lidé přinášeli na Václavské náměstí k pomníku sv. Václava. „Nebyl to těžký sentiment, spíš zpřítomnění myšlenek, které jsou pro nás důležité,“ poznamenal.

Svíčky na Hrádečku a mše na Hradě

Havla si lidé připomněli i u chalupy na Hrádečku na Trutnovsku, kde Havel před pěti lety zemřel. Za chalupou u silnice se několikrát ročně objevují zapálené svíčky a lidé na dřevěný plůtek upevňují různé vzkazy. Chalupu vlastní vdova Dagmar Havlová.

I dnes dopoledne přišlo několik desítek těch, kteří si bývalého prezidenta vážili. Zapalovali svíčky u velkého proutěného srdce s Havlovou fotografií pověšeného na plotě u chalupy. Jedna žena přinesla růži, někdo další postavil mezi svíčky láhev piva. Mezi příchozími byli lidé všech generací, manželské páry i děti.

V neděli dopoledne se konala také zádušní mše ve svatovítské katedrále, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Odpoledne se v pražském divadle Alfred ve dvoře uskuteční Čtení z Havla, od 16:00 do 21:00 bude možné slyšet ukázky z Havlových prací. Zájemci budou moci také sami přečíst úryvky, které mají rádi a považují za podstatné. Knihy budou na místě k dispozici.

Někteří lidé v ulicích hlavního města měli na sobě také krátké či hodně ohrnuté kalhoty. Při své první prezidentské inauguraci měl totiž Havel nápadně krátké nohavice. Organizátoři, kteří k vykasání kalhot vyzývali na sociálních sítích, tak každoročně chtějí na hlavu státu zavzpomínat s humorem.

Pět let od úmrtí prvního porevolučího prezidenta si připomněla také americká ambasáda v Praze, a to povytaženými kalhotami. Stejný nápad realizovali také v loňském roce. Je to z z toho důvodu, že si Havel při své první inauguraci při vojenské přehlídce povytáhl kalhoty čerstvě ušitého obleku tak nešťastně, že i oblek ušitý na míru působil nepatřičně.

, , vb

18. prosince 2016