Čínská společnost je obviněna ze špionáže. Stavět měla i JE v Británii
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Čínská státní společnost China General Nuclear (CGN) je vyšetřována ve Spojených státech ze špionáže. Podle deníku The Times jsou obviněni z krádeže průmyslového tajemství. Získanými informacemi pak chtěli podpořit rozvoj čínských technologií. Odhalení špionáže se stalo jen necelé dva týdny poté, co britská premiérka Theresa Mayová chtěla nechat znovu prošetřit tuto společnost, která má být investičním partnerem nové jaderné elektrárny v anglickém Hinkley Point.
Čínská státní společnost CGN tak musí řešit další komplikace. K soudu v USA se má příští týden dostavit poradce firmy Szuhisung Ho, který je obviněn ze spiknutí, které ohrožuje národní bezpečnost. Svou vinu popírá a prostřednictvím právníka vzkázal, že zajišťoval pouze obchodní poradenství.
Obvinění ze špionáže v USA tak může mít negativní důsledek na stavbu nové jaderné elektrárny ve Velké Británii. Na konci července britská vláda rozhodla o pozdržení vybudování dvou nových jaderných reaktorů v Hinkley Point. Čínská společnost měla z 18 miliard liber pokrýt zhruba třetinový podíl. Premiérka Mayová se ale obává bezpečnostních důsledků a tak nechala společnost CGN znovu prověřit.
Za neschválení projektu zkritizoval premiérku Mayovou čínský velvyslanec v Británii Liou Siao-ming. Podle něj tato situace může vést k ohrožení vzájemných vztahů. Také uvedl, že kvůli odkladu nastává „klíčová historická chvíle“. Zrušení projektu by podle čínských představitelů mělo negativní dopad i na další plánované čínské investice v Británii.
Kolem telekomunikačních a IT čínských firem podnikajících na Západě panuje řada podezření, že fungují i jako vojenská špionáž. Před čtyřmi lety například označil Výbor pro zpravodajské služby americké Sněmovny reprezentantů čínské firmy Huawei a ZTE za bezpečnostní riziko.
Projekt Hinkley Point
Nová elektrárna Hinkley Point C je projektem francouzské elektrárenské společnosti EDF, celkové náklady na její výstavbu by měly činit 18 miliard liber. CGN v rámci své investice získá v projektu podíl 33,5 procenta, napsala agentura Reuters. Elektřinu by měla vyrábět v roce 2025. Britská vláda si slibovala, že díky dohodě o stavbě elektrárny vznikne až 25 000 nových pracovních míst a subdodavatelé budou moci uzavřít smlouvy v řádech miliard liber.
Projekt by se měl stát první novou jadernou elektrárnou postavenou v Evropské unii po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011. Čínská státní firma CGN převezme rovněž dvoutřetinový podíl v britské jaderné elektrárně Bradwell, kde hodlá vybudovat jaderný reaktor navržený v Číně.