SPOR O VÝCHODNÍ JERUZALÉM

‚Světlo v temnotě nenávisti.‘ Izrael děkuje Česku za podporu

SPOR O VÝCHODNÍ JERUZALÉM
‚Světlo v temnotě nenávisti.‘ Izrael děkuje Česku za podporu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Česká Poslanecká sněmovna se zachovala hrdinsky, když ve středu odsoudila rezoluci UNESCO týkající se památek ve východním Jeruzalémě, mimo jiné Chrámové hory a Zdi nářků. Českému velvyslanci v Izraeli to řekl tamní ministr pro vědu, technologii a vesmír Ofir Akunis. Češi podle izraelského ministra ukázali „světlo pochopení v temnotě nenávisti“.

O poděkování ze strany Izraele ve čtvrtek informovala poslankyně Jana Černochová (ODS) na svém facebookovém profilu. Tam sdílela telegram, který vypracoval český velvyslanec v Izraeli Ivo Schwarz po rozhovoru s izraelským ministrem Akunisem. Pravost telegramu serveru Echo24.cz potvrdila Michaela Lagronová z tiskového odboru ministerstva zahraničí.

„Včera, 19.10.2016, v pozdních večerních hodinách telefonoval velvyslanci ministr izraelské vlády Ofir Akunis. Požádal vedoucího ZU aby poděkoval parlamentu PS ČR za hrdinský čin, tedy schválení usnesení odsuzující rezoluci UNESCO, která upírá práva státu Izrael na Chrámovou horu a Zeď nářků v Jeruzalémě,“ uvádí v dokumentu Schwarz.

Izraelský ministr podle Schwarze také uvedl, že je „úžasné vidět toto světlo pochopení v temnotě nenávisti“. Přislíbil rovněž maximální podporu všem společným izraelsko – českým aktivitám.

Akunis svými slovy reagoval na středeční rozhodnutí české sněmovny, která odmítla rezoluci Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) k památkám ve východním Jeruzalémě, kterou navrhly arabské země a která podle Izraele opomíjí tisíciletý vztah Židů k Jeruzalému. Vláda by měla podle středečního usnesení využít všech příležitostí k vyjádření záporného postoje Česka a protestovat proti politizaci UNESCO.

Rezoluce s názvem Okupovaná Palestina používá pro místa v jeruzalémském Starém městě pouze arabské názvy a kritizuje Izrael za „provokativní kroky, které narušují posvátnost a nedotknutelnost“ oblasti. Prostor u Zdi nářků, což je nejvýznamnější židovská památka, je v rezoluci označen arabským názvem a hebrejský je v závorce.

Dokument podle Sněmovny upírá historickou vazbu mezi židovským národem a Zdí nářků a Chrámovou horou. Rezoluce se „nese v nenávistném protiizraelském duchu, přičemž také pomíjí nejen židovské, ale i křesťanské vazby na svatá místa v Jeruzalémě“, stojí v usnesení. Formulace v rezoluci odporují podle většiny poslanců neutrálnímu a mírotvornému charakteru OSN, diskreditují UNESCO a posilují antisemitské tendence.

‚Jako bychom popřeli vztah Čechů k Hradčanům‘

Návrh usnesení připravili Jana Černochová (ODS), Daniel Korte (TOP 09) a Robin Böhnisch (ČSSD). Někteří diskutující zdůrazňovali, že je nutné se zastat spojence, Izraele. „Je to stejné, jako bychom popřeli vztah Čechů k Hradčanům,“ podotkl k rezoluci Korte. Černochová mluvila o revizi světových dějin. Podle Jiřího Miholy z KDU-ČSL je rezoluce nesprávná a nešťastná. Předseda KSČM Vojtěch Filip ovšem prosazoval, aby se návrhem usnesení nejprve zabýval zahraniční výbor.

Chrámová hora je předmětem letitých sporů mezi Izraelci a Palestinci. Nacházejí se tam dvě významné mešity, v minulosti tam ale býval i židovský chrám. Právě kvůli posvátným místům v této části Jeruzaléma se před rokem rozhořela vlna násilností mezi Izraelci a Palestinci, která má již přes 250 obětí.

Nejcitlivější historická místa leží ve východním Jeruzalémě, který Izrael za války v roce 1967 obsadil, později anektoval a v rozporu s mezinárodními dohodami prohlásil Jeruzalém za své nedělitelné hlavní město. Poválečné dohody předpokládaly, že Jeruzalém bude pod mezinárodní správou. Palestinci nyní počítají s tím, že východní část města bude metropolí jejich státu.

, , vb

20. října 2016