dobytí mosulu

Jejich mrtvoly pověsím na sloup, říká irácký velitel

dobytí mosulu
Jejich mrtvoly pověsím na sloup, říká irácký velitel

Po dobytí Mosulu z rukou bojovníků Islámského státu (IS) pořádají příslušníci vítězné irácké armády hony na domnělé džihádisty. V touze po pomstě berou právo do vlastních rukou. "Nechám je pomalu umírat," říká irácký poručík. "Pak jejich mrtvoly pověsím na sloup s veřejným osvětlením. Ale předtím mi musí prozradit, kam zahrabali mrtvé tělo mého otce," dodává. 

Voják, který nechce zveřejnit své jméno, chce najít dva bojovníky IS ze své vesnice, píše švýcarský server 20.minuten. Prý zavraždili jeho otce, strýce a tucet dalších poručíkových příbuzných a známých. Nyní touží po pomstě. Jeho cesta mstitele už ale začala před nějakým časem. Vyslýchal zajaté džihádisty a poté je na místě zastřelil, jak bez obalu přiznává. "Moje pomsta není egoistická, dělám to pro Iráčany," vysvětluje.

džihádisté z IS popravují v Iráku vězně - Foto: IS

Snímek obou hledaných mužů má ve svém mobilním telefonu. Ostatní vojáci vědí, že po nich pátrá, a pomáhají mu v tom. Irácký poručík není zdaleka jediný, kdo vzal právo do vlastních rukou. Existují četná videa natočená iráckými vojáky, kteří v Mosulu a okolí uskutečňují mnohem více než jen štvanice na příznivce IS. Záběry mimo jiné ukazují, jak příslušníci irácké armády svrhávají domnělé džihádisty z vysoké zdi u řeky Tigris. Na dalším videu je třeba voják, který střílí muže klečícího na zemi, jiní zajaté teroristy týrají.  

Čtyři další iráčtí vojáci ze tří různých jednotek vyprávějí agentuře AP, jak oni a jejich spolubojovníci zabíjeli zajatce, které podezírali z příslušnosti k Islámskému státu. Své počínání obhajují tím, že boj proti IS a jeho přívržencům nespadá v jejich očích pod válečné (haagské) právo. Na to teroristické milice řádily v uplynulých letech v zemi s až příliš velkou krutostí. Ve věznicích v Mosulu jsou kvůli podezření ze spolupráce s teroristy zavřeny celé rodiny, podle humanitářů jich je až 170. 

zajatí džihádisté v Mosulu - Foto: screenshot Youtube

S tímto postojem ale Irák riskuje, že se nevymaní ze spirály násilí. Zneužívání moci iráckými vojáky může vést v konečném důsledku k tomu, že se mladí sunnité znovu připojí k extremistickým uskupením, varuje třeba organizace pro lidská práva Human Rights Watch (HRW). Krvavá historie se tak hrozí opakovat. Konflikt mezi sunnity a šíity provází už přes deset let zneužívání, svévolné věznění, mučení, vraždění, lynčování. Tyto věci vháněly do náruče al-Kajdy v Iráku a později IS masy rekrutů, kteří byli ochotni bránit se proti páchanému bezpráví. 

Irácký premiér Hajdar Abádí minulý týden připustil, že při dobývání severoiráckého Mosulu docházelo k porušování lidských práv. Ale to byly ojedinělé případy, relativizuje celou záležitost vlády v Bagdádu.

Pachatelé by měli být podle Abádího hnáni k odpovědnosti, jejich činy nelze tolerovat. Premiér však současně vyjádřil domněnku, že vojáci uzavřeli s IS dohodu, aby "nás a bezpečnostní síly pomlouvali". Faktem je, že k dnešnímu dni nebyl za akty pomsty na zajatcích pohnán k odpovědnosti jediný příslušník irácké armády.

iráčtí vojáci vězní v Mosulu celé džihádistické rodiny - Foto: screenshot Youtube

 

,

24. července 2017