Před 60 lety začalo v Maďarsku protikomunistické povstání
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Šedesátému výročí protikomunistického povstání v Maďarsku, které si vyžádalo až 6000 mrtvých, byla v neděli v zemi věnována série vzpomínkových akcí. Státní ceremoniál se uskutečnil před budovou parlamentu v Budapešti a zúčastnili se ho mimo jiné premiér Viktor Orbán a polský prezident Andrzej Duda. Na místě demonstrovali stoupenci maďarské opozice, kteří se pokusili narušit zejména Orbánův projev hlasitým pískotem z píšťalek.
Viditelně napjatý Orbán na Kossuthově náměstí, kde byly přítomny početné policejní jednotky, obvinil demonstranty zmobilizované malou opoziční stranou Spolu (Együtt), že zosobňují návrat komunismu v sovětském stylu, který už "naštěstí šel k čertu". Demonstranty se pokusili fyzicky napadnout Orbánovi stoupenci, ale policie potyčkám zabránila.
Předseda Együttu Péter Juhász, jehož hnutí úspěšně vyzývalo také k bojkotu nedávného protiimigračního referenda, prohlásil, že Orbán je přesným představitelem toho, proti čemu Maďaři v roce 1956 povstali.
Maďarská vláda k 60. výročí vytvořila zvláštní vzpomínkový výbor a vyhlásila letošek rokem maďarské svobody. Vlastní akce k výročí zahájení povstání 23. října 1956 a uctění jeho obětí uspořádaly i jednotlivé politické strany. Někteří politici využili obřadů k výpadům na své rivaly.
Předseda opoziční Maďarské socialistické strany Gyula Molnár vyzdvihl osobnost tehdejšího premiéra Imreho Nagye a obvinil vládní pravici, že jeho úlohu neuznává. V projevu na shromáždění řekl, že "pokroková levice" pohlíží na tehdejšího komunistického premiéra jako na svého největšího hrdinu. Nagy měl podle něj odvahu vést zemi ke svobodě a demokracii.
Nagy je pro mnohé symbolem pokusu o demokratizaci komunistického režimu v Maďarsku. Jeho snaha však záhy skončila tvrdým sovětským zásahem, po kterém byl Nagy postaven před soud a popraven. Rehabilitován byl teprve v roce 1989.
Předseda opoziční strany Demokratická koalice Ferenc Gyurcsány, bývalý předseda socialistické vlády, prohlásil, že současný premiér Orbán se zásadně liší od Nagyho. Orbán podle něj "pustoší svobodu a demokracii" v zemi a ve srovnání s někdejším premiérem je šéfem "kontrarevoluce".
Maďaři před 60 lety povstali, aby se pokusili svrhnout komunistický režim a vymanit zemi ze sovětského sevření. Revoltu 4. listopadu téhož roku potlačily sovětské tanky. Zahynulo podle odhadů až 6000 lidí. V dalších týdnech pak bylo popraveno nejméně 225 lidí a zhruba 20.000 putovalo za mříže.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.