Češi jsou dříči, zvyšují HDP, ale berou za to nižší mzdy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česko v posledních měsících těší rekordně nízká nezaměstnanost. Ta je spojená s konkurenčním bojem o kvalitní zaměstnance a promítá se do zvyšování platů hlavně v soukromém sektoru. Třeba nástupní plat prodavačky v Lidlu činí téměř 19 tisíc korun, průměrná mzda dělníka v budějovickém závodu Robert Bosch se pohybuje okolo 30 tisíc. S novým rokem dochází také ke zvýšení minimální měsíční mzdy o 1100 Kč a to na 11 tisíc korun. Český statistický úřad však upozorňuje, že by zvyšování mezd mělo být ještě rychlejší. A s tím souhlasí také Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů.
„Zakopaný pes v českých nízkých mzdách má dlouhodobou historii, začíná už v počátku ekonomické transformace, kdy nízké mzdy byly doslova brány jako komparativní výhoda naší ekonomiky. Tento trend se nezměnil ani po našem vstupu do EU, kdy se mělo začít s pozvolnou mzdovou konvergencí,“ uvedl na dotaz deníku Echo24.cz Středula. Dodal také, že Češi patří mezi nejhůře placené zaměstnance v Evropské unii.
Podle Středuly jsou české mzdy pod srovnatelnou úrovní produktivity práce. „Souhrnná data z EU ukazují, že roční průměrná mzda v České republice v roce 2014 činila necelých 345 tisíc korun, což je 37 % průměru unie. Za pravdu nám nyní dal i Český statistický úřad. Podle statistiků odměny neodpovídají hospodářské výkonnosti, poslední dva roky se ale mzdy zvyšují rychleji,“ řekl Středula.
V listopadu bylo v České republice 4,9 % nezaměstnaných, což představovalo 362 755 lidí. Volných míst je přitom k mání více než 135 tisíc.
Jeho slova potvrdil ředitel odboru statistiky trhu práce Českého statistického úřadu Dalibor Holý. „Vzhledem k této vyšší konkurenceschopnosti a silnějšímu výkonu ekonomiky je zde prostor pro rychlejší zvyšování mezd. K tomu dochází v posledních dvou letech,“ uvedl Holý. Podobně jako Česko je na tom podle něj Litva. „Dalo by se tedy říci, že Češi a Litevci jsou dříči, kteří zvyšují HDP, ale berou za to nižší mzdy,“ řekl.
Josef Středula na svém Twitteru také pravidelně upozorňuje na nedůstojně ohodnocená pracovní místa. Často zde sdílí pracovní nabídky, jejichž finanční ohodnocení se pohybuje na úrovni minimální mzdy. Server Aktuálně.cz ostatně v souvislosti s tím napsal, že je v Česku nejvíce volných pracovních míst ze všech pracovních pozic v celé Evropské unii i proto, že firmy platí málo.
České školství nabízí pro nepedagog. zaměstnance neodolatelná prac.místa. Jedno zde přikládám za cenu pod hranicí min. mzdy #KonecLevnePrace pic.twitter.com/TZ1yccLwgy
— Josef Stredula (@JStredula) 16. prosince 2016
Vysokoškoláci - neodmítnutelná nabídka @financnisprava @MinFinCZ za 17.000Kč hrubého vybírat daně a kontrolovat. K pláči :-( @AndrejBabis pic.twitter.com/jPKj833T9Q
— Josef Stredula (@JStredula) 18. prosince 2016
Kdo má zájem o práci na tři směny za 13.500Kč?Předpokládám, že hlavně ti, co ji nabízí nebo ti, co tu firmu vlastní @AndrejBabis.Není k žití pic.twitter.com/mxPKlcohwr
— Josef Stredula (@JStredula) 21. prosince 2016
To však není případ prodejen Lidl, které vlastní německá společnost Lidl & Schwarz-Gruppe. „Nástupní mzda ve společnosti Lidl začíná nyní na 18.625 Kč hrubého při čtyřicetihodinovém pracovním úvazku na pozici prodavač(ka), zvýšení minimální mzdy od nového roku se nás tedy nijak nedotýká,“ sdělila mluvčí Lidlu Zuzana Holá.
Z navýšení platů se v novém roce radují i čtyři tisícovky zaměstnanců budějovického závodu Robert Bosch. Největší zaměstnavatel v Jihočeském kraji jim plošně zvýšil mzdy o 4,5 procenta a navíc přidal další bonusy jako třeba navýšení příplatků za noční a víkendové směny. „Průměrná mzda v dělnických profesích se tím přiblíží k 30 tisícům při započtení prémií a bonusů,“ řekla serveru iDNES.cz vedoucí oddělení lidských zdrojů Barbora Schelová.
V jihlavském podniku Bosch Diesel, který je se stejným počtem pracovníků největším zaměstnavatelem na Vysočině, začala od 1. ledna platit kolektivní smlouva pro roky 2017 a 2018. Ta pro změnu obsahuje navýšení tarifních mezd o více než 6 %. Když se k tomu připočtou příplatky, polepší si zaměstnanci o více než desetinu. Podle údajů, jež v červnu 2016 poskytli odboráři, se průměrná hrubá mzda dělnických profesí v jihlavských závodech pohybovala okolo 34 tisíc korun.