Němeček jí připravil konkurz na míru. Teď se jí chce zbavit Ludvík

Němeček jí připravil konkurz na míru. Teď se jí chce zbavit Ludvík

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nový ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) by se rád zbavil dvou náměstkyň ze svého resortu, od vlády ale zatím potřebné posvěcení nedostal. Obhájit svůj záměr takzvané systematizace úřadu bude muset na dalším zasedání vlády. Jedna z náměstkyň, která by měla být odvolaná, Lenka Ptáčková Melicharová měla přitom už podezřelý vstup do funkce. Výběrové řízení jí před rokem bylo „ušité na míru“.

Na konci října loňského roku vypsalo ministerstvo zdravotnictví výběrové řízení na post náměstka pro strategie. Nastavené požadavky ale až příliš odpovídaly schopnostem a dovednostem Ptáčkové Melicharové. Podezřelé bylo vágně definované vysokoškolské vzdělání, které by mělo být pro takto odbornou pozici blíže specifikované.

Naopak velmi přísný požadavek byl na prověrku, kandidát musel být způsobilý seznamovat se s utajovanými informacemi na stupeň utajení „tajné“. Většina dalších vypsaných míst na posty náměstků si přitom vystačila se stupněm „vyhrazené“. Všechny požadavky ale Ptáčková perfektně splňovala a výběrovým řízením prošla.

Nyní by se Ptáčkové Melicharové rád zbavil nový ministr zdravotnictví. Chtěl by ji odvolat společně s další náměstkyní Lenkou Taie Kolaříkovou. Změnu odůvodňuje snahou ušetřit a chce tak v rámci systematizace oba posty zrušit. Počet náměstků by se tak snížil z devíti na sedm. Podle informací serveru Echo24.cz patrně držel nad Ptáčkovou ochrannou ruku dnes už bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) a proto jí nechal výběrové řízení připravit na míru. A to i přesto, že státní tajemník ministerstva Ivo Beneda byl proti. 

Nyní není jasné, zda může Ludvíkova plánovaná změna vůbec proběhnout. Problém je se služebním zákonem, který byl napsán proto, aby se odborní náměstci na resortech neměnili společně s ministry. Jeho kritikové ale upozorňovali, že výsledkem přijetí zákona nebude odpolitizování, profesionalizace a stabilizace státní správy, ale že budou v jednotlivých resortech uměle vznikat nová místa, do nichž si budou ministři takzvaně zabetonovávat své známé a straníky.

Na ministerstvu zdravotnictví, i na dalších resortech, přitom těsně před tím, než vešel služební zákon v platnost, skutečně rapidně rostly počty náměstků. Ještě na jaře 2015 fungovali na ministerstvu zdravotnictví čtyři náměstci.

Podle nejvyššího státního úředníka Josefa Postráneckého je taková změna jednou ročně možná právě v rámci systematizace, kterou zákon umožňuje. Je ale nezbytné pro takové změny získat souhlas vlády do konce roku a Ludvíkovi tak ubíhá čas. Na pondělním jednání vlády se mu nepodařilo svůj záměr obhájit a bude to zkoušet znovu za týden.

Ptáčková Melicharová působila v minulosti jako náměstkyně ministra informatiky, náměstkyně ministra vnitra či ministra obrany. Do funkce náměstkyně pro strategie na ministerstvu zdravotnictví ministra Svatopluka Němečka (ČSSD) byla jmenována na začátku března tohoto roku, tedy ještě před datem 30. června 2015, do kterého šlo obsazovat vysoké posty i bez výběrového řízení. Poté musela projít výběrovým řízením.