Provokace ruské stíhačky

Nebezpečný manévr ruské stíhačky. 1,5 metru od amerického letounu

Provokace ruské stíhačky
Nebezpečný manévr ruské stíhačky. 1,5 metru od amerického letounu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Poslední dobou přibývá střetnutí mezi letectvem NATO a ruskými letadly ve vzdušném prostoru. K dosud poslednímu střetu došlo v pondělí. Podle amerického velitelství v Evropě hazardoval pilot ruského stíhacího letounu Su-27, když přeletěl kolem amerického průzkumného Boeingu RC-135 ve vzdálenosti přibližně 5 stop (152cm). Příslušné americké orgány již označily manévr ruského pilota za „nebezpečný,“ dle Rusů však prý vinu nenesou, prý provokovali Američané. Se zprávou přišla televize CNN.

Podle ruské strany byla jejich stíhačka vyslána, když byly zachyceny dva průzkumné letouny blížící se k ruskému vzdušnému prostoru Kaliningradské oblasti. „Když se naše stíhačka k americkému letounu RC-135 přiblížila, to udělalo provokativní manévr, když se pokusilo přiblížit k našemu letounu.“ Uvedlo ruské ministerstvo obrany prostřednictvím zpravodajské agentury TASS. „O deset minut později přiletělo druhé americké letadlo a i k tomu byla přiřazen jeden náš bitevník,“ dodalo ministerstvo.

Americká strana toto tvrzení popírá a hájí se tím, že průzkumná letadla byla v mezinárodním vzdušném prostoru. Ruský stíhací letoun přiletěl v plné výzbroji a počínal si velmi „nevypočitatelně“. Podle fotografií pořízených z letounu RC-135 byl ruský letoun tak blízko, že lze zřetelně rozpoznat pilota v kokpitu.

Ruský bitevník je tak blízko, že lze vidět v kokpitu pilota - Foto: United States European Command (eucom.mil)

„Převážná většina střetů, které se ve vzduchu uskuteční a jsou způsobeny Rusy, jsou zcela bezpečné. To co se tentokrát událo byla výjimka, nikoliv norma, ale opět jsme operovali v mezinárodním vzdušném prostoru a nedělali jsme nic, co by je mělo vyprovokovat,“ řekl mluvčí Pentagonu, kapitán Jeff Davis.

V poslední době ale podobných provokací přibývá. Od začátku června bylo v oblasti baltského vzdušného prostoru více než 30 střetů ruských a amerických letadel. Podle amerických orgánů však většina těchto střetů proběhla bezpečně a profesionálně. Proto vzbudil pondělní incident nadstandardní rozruch.

, lv

24. června 2017