Ústav zesnulého prof. Holého vyvýjí nové léky

Ústav zesnulého prof. Holého vyvýjí nové léky

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Na nových lécích na obezitu, cukrovku či rakovinu pracují vědci Ústavu organické chemie a biochemie, jehož ředitelem byl objevitel antivirotik používaných při léčbě HIV/AIDS, žloutenky B či oparů profesor Antonín Holý (1936-2012).

K jeho nedožitým osmdesátým narozeninám pořádá ústav 5. září konferenci medicinální chemie, na níž budou přednášet významní vědci z Evropy i USA.cích

„Nejdůležitějším posláním našeho ústavu je základní výzkum. Přesto ale máme nyní asi devět programů, o kterých si myslíme, že povedou k zajímavým aplikacím. Nejdál jsme s chemicky modifikovanými peptidy, které by mohly fungovat při léčbě obezity a diabetu druhého typu. Zatím jsou přesvědčivě aktivní u zvířat, jak dopadnou u lidí, to se teprve ukáže,“ řekl ČTK ředitel Zdeněk Hostomský.

Nadějně podle něj vypadají i neuroprotektivní látky a protoléčiva, například proti nádorovým či zánětlivým onemocněním, která ústav vyvíjí ve spolupráci s Johns Hopkins University v USA. Ústav má také program pro praktické využití vlastních velmi citlivých diagnostických metod.

Za licenční poplatky a patenty, které jsou výsledkem práce profesora Holého a jeho týmu, získává ústav od společnosti Gilead téměř dvě miliardy korun ročně. V roce 2006 uzavřel Gilead s ústavem smlouvu pro zřízení společného výzkumného centra, na to ročně věnovala 1,1 milionu dolarů po dobu pěti let. V roce 2011 byla smlouva o pět let prodloužena a letos znovu.

Patenty na léčebné využití tenofoviru, což je účinná látka v lécích proti HIV či hepatitidě B, vyprší příští rok. Ústavu umožnily výnosy z nich zrekonstruovat areál, v něm vybudovat nové výzkumné centrum, a tak vytvořit podmínky pro špičkové vědecké týmy, které tu vznikají.

„S tím, že tyto příjmy skončí, počítáme a pracujeme na tom, aby je postupně nahradily příjmy nové. Nedávno byl ve Spojených státech schválen k prodeji lék s novou látkou odvozenou od tenofoviru, z nějž opět poplynou licenční poplatky. A ve hře jsou i další látky,“ uvedl ředitel.

Z dosavadních patentů byly nejúspěšnější patenty na využití tenofoviru. Holý své hlavní objevy v oblasti antivirotik učinil v 70. letech 20. století a už tehdy začal spolupracovat na jejich dalším vývoji s belgickým virologem Erikem De Clerquem. Patenty ale začaly přinášet peníze až po roce 1989, a to i díky dobře sepsaným licenčním smlouvám se společností Gilead Sciences.

Před érou antivirotik, v 60.letech, byly nejúspěšnějšími látkami objevenými v ústavu peptidové hormony a jejich analoga, která se se ve veterinární i lidské medicíně užívají dodnes. Byly tehdy prodány dánské firmě Ferring přes společnost Polytechna a peníze šly do státní pokladny.

K financování výzkumu ředitel uvedl, že i díky zkušenosti s patenty profesora Holého se ústav řadu let soustředí na to, aby co nejlépe využíval všechny potenciální příležitosti. „Zaměstnáváme odborníky na ochranu duševního vlastnictví a patentové právo, pomáháme vědcům identifikovat projekty, které by mohly vést k novým lékům či jiným aplikacím, propojujeme je s komerčním sektorem,“ řekl.

Nyní působí v ústavu 40 výzkumných skupin, zaměřují se zejména na základní výzkum na pomezí chemie a biologie. „Základní výzkum zůstává naší prioritou. Ve vědě nikdy nevíte, co se ukáže jako přelomový poznatek či krok vedoucí k netušeným aplikacím, k lékům zachraňujícím životy, k novým zajímavým materiálům, k novému pochopení dějů kolem nás,“ dodal Hostomský.

Diskuze

Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.

30. srpna 2016