Německo po volbách povede CDU/CSU, v opozici bude i rozhádaná AfD
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Výsledky nedělních parlamentních voleb v Německu přinesly ztrátu konzervativní unii CDU/CSU, propad sociálních demokratů (SPD) a zisky populistů, ale i obrysy nové vlády a novou podobu opozice. Kancléřka Angela Merkelová chce při sestavování příštího kabinetu jednat se svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými, ale i se sociálními demokraty, kteří ovšem oznámili odchod do opozice. Cílem Merkelové je „stabilní kabinet“.
CDU/CSU dostala ve volbách 33 procent hlasů – hůře dopadla jen při prvních parlamentních volbách v roce 1949. SPD získala 20,5 procenta, což je nejnižší počet hlasů v dějinách spolkové republiky. Alternativa pro Německo (AfD) s 12,6 procenty bude třetí nejsilnější silou v novém Spolkovém sněmu. Po čtyřleté přestávce se do sněmu vrátí svobodní demokraté (FDP) se ziskem 10,7 procenta hlasů.
CDU/CSU si podle Merkelové přála lepší výsledek, i tak ale dosáhla svého cíle být nejsilnější frakcí v parlamentu a získat důvěru voličů k sestavení vlády. Kancléřka zdůraznila, že vyhrát parlamentní volby po dvanácti letech u moci není samozřejmostí.
Spekulace o předčasných volbách Merkelová odmítla. „Když nám dá volič zadání, tak je naší povinnosti ho splnit,“ uvedla. „Jsem optimistická, že najdeme řešení,“ dodala. Se všemi stranami, se kterými hodlá CDU/CSU jednat, je podle Merkelové možné vytvořit vládu.
Sociální demokracie již oznámila, že chce odejít do opozice. Podle jejího předsedy Martina Schulze voliči sociální demokracii pověřili, aby se stala „silnou opozicí“, která bude konstruktivní kritikou čelit nové vládě a zároveň bránit demokracii proti těm, kteří ji zpochybňují. Silná opozice je v demokratické zemi možná důležitější než vláda, řekl Schulz.
Schulz na své tiskové konferenci uvedl, že ani v neděli, ani v pondělí s kancléřkou nemluvil. Je přesvědčen, že CDU/CSU, FDP a Zelení se na vládě dohodnou, protože si jsou už blízké. Merkelovou dnes tvrdě kritizoval, když prohlásil, že je špatná šéfka vlády a že je z velké části zodpovědná za stav demokracie v Německu. Její stranu označil za obsahově prázdnou. Jak přitom hned na tiskové konferenci poznamenali někteří novináři, takto tvrdě Schulz Merkelovou nekritizoval za celou předvolební kampaň.
Předsedkyně protiislámské AfD Frauke Petryová oznámila po ohlášení výsledků rozchod se stranickými kolegy a předčasně opustila tiskovou konferenci AfD v Berlíně. Spory uvnitř AfD jsou podle pozorovatelů projevem rozdílných pohledů konzervativního a národoveckého křídla strany. Petryová je představitelkou konzervativců, kteří původně straně dominovali a požadovali zejména jinou politiku v eurozóně. Postupně ale narostla síla národoveckých a pravicově radikálních členů.
Evropa v nynější složité světové situaci potřebuje více než kdy jindy silnou německou vládu schopnou aktivně utvářet budoucnost kontinentu, řekl dnes Merkelové šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, když kancléřce telefonicky blahopřál. Ruské vedení oznámilo, že výsledky německých parlamentních voleb analyzuje. Prezident Vladimir Putin se k nim později vyjádří.
Český prezident Miloš Zeman popřál Merkelové hodně štěstí v nelehkém jednání o nové vládní koalici. Poděkoval jí za pozitivní rozvoj česko-německých vztahů, k němuž podle něho přispěla aktivním a vstřícným postojem. „Těší mě, že i přes existenci témat, na něž sdílíme odlišné názory, je diskuse mezi našimi zeměmi vždy věcná a pragmatická,“ konstatoval Zeman.