Trumpova schůzka s lídry EU

EU se s Trumpem neshodla v pohledu na Rusko, oznámil Tusk

Trumpova schůzka s lídry EU
EU se s Trumpem neshodla v pohledu na Rusko, oznámil Tusk

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Předseda Evropské rady Donald Tusk a americký prezident Donald Trump ve čtvrtek nenašli stoprocentní shodu v pohledu na Rusko. Novinářům to po jednání řekl Tusk. Pokud jde o konflikt na Ukrajině, „vypadá to“ ale podle něj, že obě strany mají pozici stejnou.

Při asi hodinovém jednání se oba představitelé shodli na potřebě boje s terorismem. Otevřené podle Tuska ale dál zůstávají témata jako jsou klimatické změny či vzájemný obchod. Odpoledne pak Trumpa čeká účast na minisummitu NATO, kde se bude jednat o větším zapojení aliance v boji proti Islámskému státu.

„Nejsem si na sto procent jist, zda bychom mohli dnes říct – tím myslím pan prezident a já – že máme společnou pozici, společný názor na Rusko,“ prohlásil Tusk do kamer krátce poté, co se spolu s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem s Trumpem rozloučili. S americkým prezidentem nejprve jednali jen oni, později byla první schůzka nové americké administrativy se zástupci EU rozšířena o další představitele obou stran, včetně například šéfky unijní diplomacie Federicy Mogheriniové či americké ministry zahraničí a obrany Rexe Tillersona a Jamese Mattise.

Evropská unie a Spojené státy v minulosti svůj postup vůči Rusku koordinovaly, například v otázce sankcí. Vztahy západních zemí a Moskvy se v posledních letech výrazně zhoršily především kvůli ruskému postupu v ukrajinské krizi a anexi poloostrova Krym. EU by měla příští měsíc rozhodnout o dalším prodloužení svých protiruských sankcí. Trump byl vůči Moskvě ve svých vyjádřeních vstřícnější. Lidé z jeho okolí nyní kvůli svým kontaktům se zástupci Ruské federace čelí v USA vyšetřování.

Předseda Evropské rady Donald Tusk a americký prezident Donald Trump ve čtvrtek nenašli stoprocentní shodu v pohledu na Rusko. - foto: reuters

Podle dobře informovaného unijního představitele se čtvrteční schůzka odehrávala v „přátelské a konstruktivní atmosféře“. Trvala celkem hodinu a 15 minut, z toho 45 minut diskutovali Trump, Tusk a Juncker jen ve třech a půl hodiny se jednalo v širším formátu. Mezi tématy užšího jednání byl podle tohoto činitele EU zmíněn kromě Ruska a Ukrajiny také brexit. Trump prý dal při této příležitosti najevo obavy, že kvůli brexitu ubude v USA pracovních míst.

„Souhlasili, že mají společný zájem spolupracovat s třetími zeměmi na řešení nekalých obchodních praktik,“ uvedl informovaný činitel. Podporu získal plán vzniku společné pracovní skupiny, která by řešila složité otázky vzájemného i světového obchodu.

Při dnešním jednání s Trumpem zdůrazňoval šéf unijních summitů Tusk především společné hodnoty. „Co dává naší spolupráci a přátelství ten nejhlubší smysl jsou základní západní hodnoty jako svoboda, lidská práva, úcta k lidské důstojnosti,“ řekl novinářům šéf Evropské rady. „Hodnoty a principy na prvním místě, to je to, co bychom my – Evropa i Amerika – měli říkat,“ dodal.

Na odpoledním minisummitu NATO hodlá při setkání s Trumpem protestovat britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová. Důvodem je únik informací o teroristickém útoku v Manchesteru do amerických médií. Při útoku sebevražedného atentátníka zemřelo až 22 lidí.

Trump po svém vítězství ve volbách hovořil o alianci jako o zastaralé organizaci. Později svá slova mírnil. Trvá ale na jejím větším zapojení do boje proti terorismu a na „sdílení břemene“ ostatními partnery, tedy na tom, aby USA přestaly nést neproporčně vysoký podíl obranných výdajů.

Trump politiky v EU při nástupu do funkce znejistil některými svými výroky a tím, že měl o tom, co to EU je, zjevně jen malou představu. Tusk s Junckerem, kteří jej hned po volebním vítězství pozvali do Bruselu na „summit EU-USA“, nyní podle diplomatů především doufají, že se vůbec podaří „zachovat dialog“ mezi oběma stranami Atlantického oceánu.

,

25. května 2017