Měli jsme hlídat, aby tibetské vlajky nebyly vyvěšovány, přiznal policista
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Policejní špičky patrně nemluvily pravdu, když prohlašovaly, že během březnové pražské návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga nedostali policisté pokyn k odstraňování tibetských vlajek. Incident na FAMU, kam přišli kriminalisté právě kvůli vlajkám, pak například vysvětlily nesprávným postupem dvou policistů. Ale podle zjištění deníku ECHO24.cz policistům na Praze 1 takový úkol ve skutečnosti svěřen byl. Jeden z tamních policistů uvedl, že měl ohlídat, aby tibetské vlajky nebyly vyvěšovány na určitých místech.
Deníku Echo24.cz se podařilo získat dokument se svědectvím policisty, který vyvrací prohlášení policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka Martina Vondráška, podle kterých neměli policisté proti tibetským vlajkám zasahovat. „Nás na vlajkách nezajímalo nic, jen nám bylo řečeno, že mám hlídat, aby vlajky nebyly vyvěšovány na určitých místech. … Byli jsme upozorněni na veškerá opatření v rámci bezpečnostní akce související s návštěvou čínského prezidenta,“ uvedl policista.
Pokyny od velitelů se dozvěděl na brífinku. Promluvil o nich ve svědecké výpovědi, kterou podával ke konci září v přestupkovém řízení na Obvodním úřadu Prahy 1 s Martinem Uhlířem, který vyvěsil tibetskou vlajku na Petřínské rozhledně během návštěvy čínské delegace. Policista dokument podepsal.
Policejní špičky přitom na tiskové konferenci z poloviny dubna jednoznačně odmítly, že by policisté měli nařízené sundávat tibetské vlajky. Podle náměstka policejního prezidenta Martina Vondráška měli zasáhnout jen v případě, že transparent zakládá podezření z deliktního chování. „Například vyvěšení tibetské vlajky není žádným přestupkem,“ citoval Vondrášek z instruktáže pro takzvanou bezpečnostní akci Čína.
Policejní prezidium nechtělo informaci komentovat a odkázalo na písemný dokument o bezpečnostních opatřeních pro návštěvu čínského prezidenta, který je dostupný na policejním webu. „V těchto materiálech je také jasně patrný apel velitele bezpečnostního opatření, směřovaný k jednotlivým policistům, na důsledné dodržování zákonů České republiky,“ uvedl pro ECHO24.cz mluvčí prezídia Jozef Bocán.
K celé záležitosti se odmítla vyjádřit také pražská policie. „Vyhodnocení bezpečnostního opatření v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta proběhlo bezprostředně po jeho ukončení, a to prostřednictvím tiskové konference. Zástupci Policie České republiky se v rámci této tiskové konference vypořádali i s kritikou veřejnosti a médií,“ řekla pro ECHO24.cz mluvčí Andrea Zoulová. Zároveň dodala, že se ke konkrétnímu případu nemůže vyjádřit, protože se jedná o neukončené přestupkové řízení.
Pokyny pro policisty ohledně tibetských vlajek odsoudil aktivista Uhlíř. „Mně přijde nedůstojné, že vedení policie takto úkoluje zaměstnance české policie. Já si chci české policie vážit, že plní jiné úkoly, než sundávat vlajky, které se čínské delegaci nelíbí,“ řekl pro Echo24.cz. Kromě incidentu na FAMU vzbudil během návštěvy čínského prezidenta také jeho případ. Vyvěsil tibetskou vlajku na Petřínské rozhledně, která byla kvůli čínské delegaci pro veřejnost zavřená, a policisté ho odvedli v poutech.
Si Ťin-pching přijel do Prahy na tři dny letos v březnu a při té příležitosti došlo k podpisu zhruba třiceti obchodních dohod. Týkají se energetiky, finančnictví, automobilového průmyslu nebo cestovního ruchu. Mezi podepsanými je dohoda o rekonstrukci a nákupu fotbalového stadionu Eden. Návštěvu provázela přísná bezpečnostní opatření a demonstrace proti lidskoprávní politice Číny.