Deprese i obezita. Stíhání Parkanové zničilo nejen kariéru
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Přes sedm let se táhne kauza letounů CASA, ve které je již čtyři roky „sprostou podezřelou“ exministryně obrany Vlasta Parkanová. Soud je přitom stále v nedohlednu. Obžaloba, která někdejší vrcholnou političku viní z toho, že stát připravila na předražené zakázce o tři čtvrtě miliardy, nedokázala za tu dobu dle rozhodnutí obvodního soudu případ věrohodně vystavět. Vrátit by se tak měl policii pod dohledem státního zástupce k došetření, ten se však proti tomu ohradil. Pokud se k Městský soud v Praze s první instancí ztotožní, půjde o jasný signál, že žalobci přestřelili.
Deprese, obezita, nespavost a navazující poruchy – problémy s cholesterolem či tlakem. Nejen, že kauza ohledně nákupu španělských letounů CASA pro českou armáda předčasně ukončila slibně rozjetou kariéru Vlasty Parkanové (TOP 09) ve vysoké politice, ale podepsala se i na jejím zdraví a psychice. Výjimkou dříve nebyly ani útoky a výhrůžky jejích odpůrců.
„Útoky a výhrůžky přicházely na ulici i po telefonu. ‚Budeš viset. Půjdeš sedět,‘ křičeli na mě. Následoval pocit trvalého zhanobení a potřeba samoty. Jsme čtyřgenerační rodina od dvacetiměsíční vnučky k devadesátileté mamince. Kromě batolete jsou poznamenáni všichni,“ uvedla deníku Echo24.cz exministryně a někdejší místopředsedkyně sněmovny.
O samotné kauze ale mluvit veřejně Parkanová nechce. „K případu letounů CASA se nebudu vyjadřovat minimálně do té doby, než skončí trestní řízení. Možná ani potom ne,“ dodala Parkanová, které spolu s někdejším šéfem ministerské sekce vyzbrojování Jiřím Staňkem hrozí kvůli údajně předražené zakázce až deset za mřížemi. Podle obžaloby vznikla státu škoda 819 milionů korun.
Obžalobu vznesl po šestiletém vyšetřování žalobce pražského Vrchního státního zastupitelství Jan Kořán loni v prosinci. Soudkyně Markéta Binderová z Obvodního soudu pro Prahu 6 ji však nyní odmítla s tím, že případ je vystavěný na domněnkách a nikoli na objektivních důkazech. Neakceptovala ani klíčový důkaz obžaloby - znalecký posudek, dle kterého mělo Česko za letouny zaplatit o tři čtvrtě miliardy navíc.
Sokol: Důkazy se hledaly marně několik let
Pokud se s rozhodnutím soudkyně Binderové ztotožní i „stěžovací“ soud, znamenalo by to pro obhajobu silný argument, že případ se neměl vůbec dostat před soud. „Aktuální nepravomocné rozhodnutí, jímž se věc vrací do přípravného řízení, nemůže být důkazem ničeho. O něčem podobném by bylo možno hovořit až poté, kdy se s argumenty nalézacího soudu ztotožní soud stížnostní. Zatím jen vyčkáváme, jak to dopadne,“ komentoval serveru obhájce Parkanové, advokát Tomáš Sokol.
To, že se obdobná trestní řízení táhnou několik let i přesto, že nejsou příliš komplikovaná (například oproti aféře Nagygate, kde vyšetřovatelé sledovali několik větví), je podle Sokola běžné. Avšak přiznává, že v případě Parkanové šlo o zbytečné průtahy. „Vzhledem k povaze obvinění a potřebě opatřovat důkazy to nezbytné nebylo. Orgány činné v trestním řízení obtížně a podle mne nakonec i marně hledaly důkazy něčeho nelegálního. V případě klientky důkazu o tom, že nejen učinila to, co učinila nesporně, ale že si byla vědoma rizik anebo rovnou toho, že postup předcházející uzavření smlouvy není z formálního hlediska korektní,“ komentoval.
„Druhou stranou mince bylo shánění informací o ceně obdobných letadel pořizovaných vládami jiných zemí pro své ozbrojené síly,“ doplnil Sokol. Podle pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové to však bylo nutné: „Co se týče délky přípravného řízení, tato byla ovlivněna množstvím právních pomocí směřovaných do ciziny, které byly nezbytným prostředkem pro získání podstatných důkazů.“
Nesouhlasí ani se stanoviskem prvoinstančního soudu, podle Bradáčové je důkazů dostatek. „S argumentací soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 6 se neztotožňujeme a v částech ji považujeme vzhledem ke znění trestního řádu za zcela nepřiléhavou. Pro příklad uvádím pasáž ohledně doplnění vyšetřovacího pokusu. Rovněž tak nelze souhlasit s tvrzením soudkyně o nedostatku důkazů a obžalobě postavené na domněnkách. Závěry o kvalitě obžaloby je možné činit až ve vztahu k rozhodnutí Městského soudu v Praze,“ uvedla Bradáčová deníku Echo24.cz.
Nákup španělských letounů CASA pro českou armádu za 3,5 miliardy korun odklepla v roce 2009 vláda Mirka Topolánka, v níž Vlasta Parkanová zastávala post ministryně obrany. Zakázku od začátku někteří odborníci i média kritizovala jako předraženou, podle Parkanové však k ceně nepadla jak v resortu, tak při projednávání na vládě jediná námitka. O tři roky později detektivové z protikorupčního útvaru pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Praze požádali poslance o vydání Parkanové, tehdy poslankyně TOP 09, k trestnímu stíhání..
Spolu s šéfem sekce Jiřím Staňkem ji obvinili z porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužívání pravomoci. Vyšetřovatelé dvojici vytýkají, že k určení ceny zakázky nepřizvala znalce. Podle odborného posudku, který si policisté nechali zhotovit, stát měla Parkanová se Staňkem připravit svým jednáním o 819 milionů korun. Hrozí jim za to až deset let za mřížemi. Spis k případu, který má mít na dvacet tisíc stran, Parkanová na radu advokáta Sokola zveřejnila na internetu.