'HACKNOUT DEMOKRATY MOHL I TEENAGER'

Trump cituje WikiLeaks: Za hackerskými útoky nebyli Rusové

'HACKNOUT DEMOKRATY MOHL I TEENAGER'
Trump cituje WikiLeaks: Za hackerskými útoky nebyli Rusové

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nastupující americký prezident Donald Trump se odvolal na zakladatele kontroverzního serveru WikiLeaks Juliana Assange, když opět zpochybnil ruské pozadí hackerských útoků vůči e-mailům demokratů. Učinil tak krátce před plánovanou schůzkou se zástupci amerických tajných služeb, která se má týkat právě hackerských útoků.

Během kampaně před listopadovými volbami se na internetu v několika vlnách objevily uniklé e-maily vlivných zástupců americké Demokratické strany. Hackeři pronikli například do e-mailové schránky Joa Podesty, tedy šéfa kampaně Hillary Clintonové. Podle administrativy dosluhujícího prezidenta Baracka Obamy za hackerskými útoky stojí Rusko.

Donald Trump. - Foto: Shutterstock.com

To však Julian Assange i Donald Trump dlouhodobě odmítají. Zakladatel WikiLeaks Assange v aktuálním rozhovoru pro Fox News uvedl, že e-mailovou schránku Podesty mohl klidně nabourat i 14letý člověk. Zároveň znovu odmítl, že by za útoky stáli rusové. Citace z rozhovoru následně sdílel Donald Trump na svém Twitteru. „Proč byli demokraté tak neopatrní?“ zeptal se v návaznosti na Assangeova slova.

Zahraniční média upozorňují, že Trump Assangeova slova sdílel jen krátce před před plánovanou schůzkou se zástupci amerických tajných služeb. Ty opakovaně uvedly, že za hackerskými útoky stojí Rusové a že měly ovlivnit volby ve prospěch Trumpa. Plánovaný mítink provází zmatky.

Trump označil za „velmi zvláštní,“ že zpravodajci odložili avizovaný brífink o útocích na pátek. Podle agentury Reuters tím dal najevo, že dnes nehodlá hovořit o podrobnostech případu, jak sliboval ještě o víkendu. Televize CNN citovala reakci několika představitelů tajných služeb, kteří popřeli jakýkoli odklad schůzky s Trumpem.

„Zpráva tajných služeb o takzvaném ruském hackerství byla odložena na pátek, možná je potřeba více času na sběr důkazů. Velmi zvláštní!“ napsal v úterý Trump na twitteru. Podle Reuters není jasné, kdy měli zpravodajci budoucímu prezidentovi původně podrobné informace poskytnout.

Republikánský nástupce demokrata Baracka Obamy v Bílém domě o víkendu veřejnost ujišťoval, že svá tvrzení relativizující původ útoků doloží fakty toto úterý či nejpozději ve středu. Uvedl přitom, že ví „věci, které ostatní lidé nevědí“.

Několik nejmenovaných představitelů zpravodajských služeb však podle CNN v reakci na Trumpovo twitterové prohlášení uvedlo, že o žádný odklad nejde. Podle jednoho z nich například šéf tajných služeb James Clapper neměl nikdy v plánu sejít se s Trumpem dříve než na konci tohoto týdne.

Trumpův kritický přístup k práci tajných služeb ve věci kyberútoků přitom nesdílejí všichni lidé z jeho týmu. Jeho přední poradce v bezpečnostních otázkách a bývalý ředitel CIA James Woolsey uvedl, že je přesvědčen, že Rusové nesou přinejmenším část viny. „Myslím, že Rusové se toho účastnili, což však neznamená, že nemohli i další lidé,“ řekl Woolsey CNN.

Dosluhující prezident Obama v návaznosti na útoky vyhlásil koncem loňského roku proti ruským rozvědkám a jejich spolupracovníkům sankce a nařídil 35 ruským diplomatům, aby opustili USA. Jeho ruský protějšek Vladimir Putin nečekaně nesáhl k odvetnému kroku a hodlá počkat na to, zda Trump po nástupu do funkce nezvolí vůči Kremlu vstřícnější přístup.

, vb