OSN přiznala: Nemůžeme pomoci všem, kdo prchají z Aleppa

OSN přiznala: Nemůžeme pomoci všem, kdo prchají z Aleppa

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Boje v syrském Aleppu přiměly uprchnout z domovů na 400 000 lidí. Řekl to ve čtvrtek zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Bilance se týká obou částí města, tedy čtvrtí ovládaných jak vládou, tak opozicí. Rusko navrhlo vytvořit ve východní části města čtyři humanitární koridory. Boje o Aleppo se zintenzivnily v polovině listopadu a syrské armádě se v minulých dnech podařilo prolomit obranu východních čtvrtí.

De Misturův poradce pro humanitární otázky Jan Egeland prohlásil, že OSN má v západním Aleppu připravené potraviny pro 150 000 lidí, avšak není schopná dostat se k dalším 200 000 osobám. Uvízly podle něj v enklávě, v níž došly veškeré potravinové zásoby. Jsou tam také poničena zdravotnická zařízení a podle Egelanda jsou tam zranění ošetřováni ve sklepích a zdravotníci nemají k dispozici žádná anestetika. De Mistura řekl, že OSN byla schopná poskytnout jídlo i 30 000 lidem, kteří uprchli z východního Aleppa v minulých dnech.

OSN žádala dočasné zastavení bojů, aby bylo možné do východního sektoru města navézt zásoby a evakuovat z něj 400 nemocných a raněných. Rusko a Sýrie podle OSN této žádosti nevyhověly. De Mistura dnes uvedl, že Rusko chce jednat o možnosti zřídit čtyři humanitární koridory.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že se dnes shodl se svým tureckým protějškem Mevlütem Çavuşogluem na tom, že je třeba zastavit boje a dopravit do Aleppa pomoc. Moskva podle Lavrova jedná se všemi účastníky syrského konfliktu, ale je připravena pokračovat v operacích v Aleppu a „osvobodit město od teroristů“.

Turecko na rozdíl od Ruska není spojencem syrského prezidenta Bašára Asada. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan před několika dny udivil, když řekl, že důvodem přítomnosti turecké armády v Sýrii je skoncovat s Asadovým režimem. Moskva ve čtvrtek vyjádřila naději, že to Turecko vysvětlí. Dnes Erdogan řekl, že turecká intervence je namířena na „teroristické organizace, a ne na zemi nebo osobu“.

,

1. prosince 2016