Mluvila jste v televizi. Porušila jste zákon, napomenul ředitel učitelku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nejdřív u Michaely Jílkové v televizním pořadu, pak na koberečku u ředitele. Učitelka základní školy Petra Štěpánová se do povědomí dostala letos na jaře, když veřejně odsoudila komunismus a ruského prezidenta Vladimira Putina. Ve škole, kde pracovala, to nezůstalo bez odezvy. Redakce Echo24.cz získala dokument, ve kterém ředitel školy obviňuje Štěpánovou za to, že vystoupením v České televizi porušila školský zákon. Jenže zákon nic takového neříká.
„25. 2. 2016 pí. uč. Štěpánová vystoupila se svými osobními názory v diskuzním pořadu ČT ‚Máte slovo‘ ve svém volném čase. Toto vystoupení nespadá do kompetencí zaměstnavatele,“ píše se v zápisu z jednání, kde se vedení školy nejprve od všeho distancuje. Vzápětí však obrací. „Svým vystoupením však porušila povinnost vzdělávat podle zásad a obecních cílů vzdělávání dle Školského zákona č. 561/2004 Sb. včetně dodatků,“ obviňuje vedení učitelku v dokumentu, který má redakce Echo24.cz k dispozici.
Jedná se o zápis z březnového jednání vedení Základní školy Veverská Bítýška. Ředitel školy Pavel Vacek svolal jednání hned poté, co učitelka Petra Štěpánová letos v únoru vystoupila v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo, kde se kriticky vyjádřila vůči komunismu a politice Kremlu. Podle Štěpánové se jednání konalo bez její přítomnosti, pouze musela dokument podepsat.
Školský zákon, na který se text odvolává, však nezakazuje učitelům vystupovat v médiích. Potvrzuje to i Česká školní inspekce. „Tím, že vystoupila v pořadu Máte slovo, neporušila paní učitelka školský zákon. Myslím si, že to bylo nešťastně formulované, nebo to pan ředitel myslel jinak, ale to nevíme jak,“ řekl pro Echo24.cz náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys. Vyjádření ředitele školy Pavla Vacka se nepodařilo sehnat.
„Ona by mohla porušit školský zákon v situaci, kdy by nějakým nevhodným způsobem do hodin promítala své občanské a politické názory, což se pravděpodobně nestalo,“ řekl dále Andrys. Štěpánová totiž učila na prvním stupni základní školy. Školský zákon k tomu pouze říká, že ve školách není povolena „činnost politických stran a politických hnutí ani jejich propagace“.
„S odstupem času vnímám toto vyjádření ředitele jako svědectví o šokující neznalosti právního povědomí u státních zaměstnanců na řídících pozicích,“ řekla Štěpánová pro Echo24.cz. „Je to absurdní. Jak bych mohla porušit školský zákon tím, že jsem vystoupila v České televizi? Právníci se tomu smějí, bratr, který je právník, to chtěl dát k soudu. Já se však snažím spíše pro ty mírové cesty,“ dodala Štěpánová, která se rozhodla věc soudně neřešit.
Kromě obvinění z porušení zákona však zápis z jednání obsahuje také pět „Opatření ředitelství školy“, která Štěpánová podle svých slov považuje za šikanu. Musela například každý den jako jediná učitelka každé ráno v sedm hodin ředitelovi předkládat přípravy na výuku, její hodiny byly navíc častěji kontrolovány. Poslední opatření zní: „Pí. uč. Štěpánová nebude promítat své osobní názory jako jediné platné do výuky.“
Právě kvůli jejím osobním názorům a možném ovlivňování dětí na ní na jaře dolehla kritika za všech stran. „Ve škole, kde jsem tehdy učila, se proti mně hned postavili. Bránil mě tam jen jeden rodič,“ uvedla Štěpánová pro Echo24.cz. Sama učitelka podle svých slov zákon neporušila. Podle ní výuka o politické historii země na školy patří a kritizuje současné školství, které se prý výuce o komunismu vyhýbá.
Tlak okolí však Štěpánová nakonec podle svých slov zdravotně neunesla. „Pustili se do mě tehdy učitelé pod vedením ředitele a způsobili mi zdravotní újmu. Byla jsem kvůli tomu v nemocnici a byla jsem dlouhodobě nemocná,“ řekla pro Echo24.cz. Na Základní školu Veverská Bítýška se pak nevrátila. Veřejně propagované politické názory v médiích však učitelce ztěžují hledání nové práce, několikrát ji prý školy odmítly, když si o ní našly více informací. Naposledy byla vyhozena v září z jiné brněnské základní školy a to bez udání důvodu.