Dozvuk reorganizace policie

Kárná žaloba na žalobce Komára se vleče. Jde mu přitom o funkci

Dozvuk reorganizace policie
Kárná žaloba na žalobce Komára se vleče. Jde mu přitom o funkci

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Možné pochybení náměstka vrchního státního zástupce v Olomouci Pavla Komára Nejvyšší správní soud už letos projednat nestihne. Neurčil zatím ani datum ústního jednání. Kárné řízení na popud nejvyššího žalobce Pavla Zemana by mělo proběhnout v první půlce příštího roku. Kárná žaloba na Komára míří kvůli tomu, že vynesl informace v souvislosti s  šetřením ohledně reorganizace policie. Pokud soud pochybení potvrdí, Komárovi hrozí důtka či snížení platu. V nejzazším případě může přijít i o funkci.

„Kárné řízení bylo zahájeno podáním kárného návrhu letos dne 21. října. Ústní jednání se bude konat nejspíše v první polovině roku 2017, kdy se provede výslech kárně obviněného. Prozatím v rámci předběžného šetření podal ke kárnému návrhu stanovisko,“ uvedla pro deník Echo24.cz mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová.

Podle Pavla Zemana olomoucký náměstek vrchního žalobce pochybil, když v červnu informoval média o výslechu policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho tehdejšího náměstka Zdeňka Laubeho v souvislosti s chystanou reorganizací policie, a to i dříve, než se informaci dozvěděli sami policejní funkcionáři. Zeman upozornil, že přípravné trestné řízení je neveřejné.

Nyní žalobu, ani průběh kárného řízení Zeman zatím nechce více komentovat. „V současné fázi řízení nebude Nejvyšší státní zastupitelství blíže rozvádět důvody kárného návrhu nad rámec toho, co již bylo zveřejněno,“ řekl mluvčí Petr Malý.

Pavel Komár pochybení už dříve odmítl, podle něho se jednalo o veřejný zájem. Ten ve zveřejnění dané informace ale neviděl právě Zeman, podle kterého jména lidí zúčastněných v trestném řízením neměla být zveřejněna. Dotazy deníku Echo24.cz týkající se jeho stanoviska, které poskytl Nejvyššímu správnímu soudu, Komár nekomentoval. „Moje stanovisko bylo určeno pro kárný soud, nikoliv pro média,“ uvedl pouze.

Komárovi hrozí důtka či snížení platu

Pokud soud uzná, že Komár skutečně pochybil, když vynesl interní informace ohledně šetření policejních špiček, hrozí mu dle závažnosti provinění důtka či snížení platu až o třetinu, a to nejdéle po dobu jednoho roku. V nejzazším případě může ale přijít i o funkci státního zástupce. Od postihu lze nakonec však také upustit. Někdy podle mluvčí soudu Dostálové stačí, když soud prohřešek pouze projedná.

Pavel Komár o předvolání policistů informoval v červnu Českou televizi. Olomoučtí žalobci si tehdy ověřovali, zda skutečným cílem změn v elitních policejních útvarech není místo zlepšení jejich práce snaha odstranit tehdejšího ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachtu. Šlachta kvůli změnám odešel a stal se náměstkem pro oblast pátrání v Celní správě. Jeho útvar se poté stal součástí Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci dokončili prověřování šéfů policie začátkem prosince, své poznatky podle Ivo Ištvana předali kolegům do Prahy. Reorganizace klíčových policejních útvarů, při níž se od začátku srpna ÚOOZ sloučil s protikorupční policií, vyvolala roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO.

Různými podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů z protimafiánského útvaru i olomouckých vrchních žalobců se zabývá i poslanecká vyšetřovací komise. Ta začátkem prosince dokončila výslechy, na výslednou zprávu má čas do konce ledna.

15. prosince 2016