křesťanství a islám

Vatikán a mešita Al-Azhar proklamují společný boj proti extremismu

křesťanství a islám
Vatikán a mešita Al-Azhar proklamují společný boj proti extremismu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vatikán a mešita Al-Azhar, považovaná za sídlo hlavy sunnitského islámu, podepsaly za papežovy návštěvy Spojených arabských emirátů dokument o společném boji proti extremismu. Informovala o tom v pondělí televize Al-Arabíja. Papež František přijel do SAE v neděli a stal se první hlavou katolické církve, která navštívila Arabský poloostrov.

Součástí jeho pondělního programu je účast na mezináboženské konferenci v Abú Zabí. Zdůvodňovat „nenávist a násilí“ jménem boha je podle Františka „závažné znesvěcení“. „Jakákoli forma násilí spáchaného ve jménu Boha Stvořitele je bez váhání odsouzena, protože je to vážné znesvěcení Božího jména k ospravedlnění nenávisti a páchání násilí na bratrovi,“ řekl papež. „Neexistuje žádné násilí, jež by bylo možné zdůvodnit nábožensky,“ dodal.

Hlava Al-Azharu šajch Ahmad Tajib ve svém příspěvku vyzval muslimy žijící na Blízkém východě, aby přijali místní komunity křesťanů. „Jste součástí tohoto národa, nejste menšiny,“ vzkázal šajch křesťanům. Oslovil také muslimy přesídlené na Západ a vyzval je, aby se integrovali ve svých nových domovských zemích a respektovali jejich zákony.

Papež ve svém projevu dále řekl, že náboženští představitelé musejí být majákem míru a prosazovat důstojnost pro všechny „boží děti“. Pokud se podle něj nespojí vyznavači různých náboženství a nebudou prosazovat konkrétní cesty míru, je budoucnost lidstva nejistá. „Buď budeme budoucnost budovat společně, nebo žádná budoucnost nebude. Je čas, aby se náboženství prosazovala aktivněji, s odvahou a smělostí, bez přetvářek a aby pomohla lidské společnosti hledat usmíření, naději a konkrétní cestu k míru,“ řekl papež.

,