Starostové půjdou do podzimních voleb v koalici s lidovci
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a lidovci půjdou do podzimních parlamentních voleb ve společné koalici – s jedním názvem, logem i programem. Záměr, který minulý týden schválila KDU-ČSL, potvrdil v sobotu i sněm STAN. Hnutí volilo také vedení. Své funkce obhájili dosavadní předseda Petr Gazdík i první místopředseda Vít Rakušan.
Spojení starostů a lidovců podpořilo v sobotu 101 ze 116 delegátů sněmu STAN. Podle Gazdíka se nová koalice chce stát „třetí silou“ a alternativou ke dvěma nejsilnějším subjektům na české politické scéně. Podle posledního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) by hnutí ANO Andreje Babiše teď získalo 32,5 procenta hlasů a ČSSD, kterou vede Bohuslav Sobotka, by měla 22 procent. Lidovci měli nyní podporu 6,5 procenta a starostové jednoho procenta voličů. Pro vstup do dolní komory bude jejich koalice potřebovat aspoň deset procent. Gazdík a šéf lidovců Pavel Bělobrádek se neobávají, že by desetiprocentní hranici společně nepřekročili.
Podle Gazdíka český volební systém malé strany znevýhodňuje. Pokud budou starostové a lidovci kandidovat společně jako jedno uskupení, mohou získat zhruba o deset poslanců víc, než kdyby šli do voleb samostatně a své mandáty pak sečetli, řekl Gazdík. Dodal, že pokud není volební výsledek dvouciferný, je obtížné ve Sněmovně návrhy prosazovat.
Podle dohody by lidovci měli mít volebního lídra v osmi krajích, STAN v šesti. Dvojkou na kandidátce pak bude vždy člověk z druhé strany. Starostové by měli vést například Středočeský a Liberecký kraj. Stojí i o Prahu, kde by v čele kandidátky stál Gazdík. Lidovci by byli v čele koalice do voleb třeba v moravských krajích. KDU-ČSL připadne na listinách 60 procent míst, starostům 40 procent. Stejně se oba subjekty podělí i o náklady na kampaň. Podle Gazdíka by měla stát asi 50 milionů. Dvacet milionů tedy zaplatí STAN a 30 milionů lidovci.
Zájem na povolební spolupráci se STAN v sobotu na sněmu neskrývali zástupci vládních i opozičních stran. Předseda ANO Babiš vypočítával, kolik od nynější vlády obce dostaly peněz. Starosty vsí a měst označil za „šéfy rodinné firmy“, podle něj by jejich hnutí odvedlo dobrou práci i na vládní úrovni. Opoziční TOP 09 Babiše dlouhodobě kritizuje a varuje před koncentrací moci politické, ekonomické a mediální, podle strany to ohrožuje demokracii. Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek dnes řekl, že by STAN a další strany měly proti tomuto „riziku ohrožení demokracie“ po volbách spojit, ne s ním spolupracovat.
Víc spojujících než rozdělujících bodů vidí v programu STAN a opozičních občanských demokratů i jejich místopředsedkyně Alexandra Udženija. Koalici lidovců a STAN označila za riskantní podnik. Věří ale, že se po volbách starostové a ODS ve Sněmovně potkají a budou spolupracovat „v tom, či onom uspořádání“, tedy v opozici či případné koalici.
Gazdík i Rakušan vyšli z sobotní volby vedení STAN se silným mandátem. Staronového předsedu podpořilo 135 ze 146 delegátů, prvního místopředsedu 133 delegátů. Za řadové místopředsedy sněm zvolil místopředsedu Sdružení místních samospráv ČR Radima Sršně, poslankyni Věru Kovářovou a senátora Jana Horníka. Sršeň se chce soustředit na evropské otázky, Kovářová na spolupráci s regiony a Horník na legislativu.