ZMĚNY PRO KUŘÁKY

Z cigaret zmizely údaje o množství nikotinu. Prý byly matoucí

ZMĚNY PRO KUŘÁKY
Z cigaret zmizely údaje o množství nikotinu. Prý byly matoucí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Zatímco u potravin mají spotřebitelé k dispozici stále více informací, kuřáci jsou na tom o něco hůř. Na krabičkách cigaret a dokonce ani na webech tabákových společností se totiž nově nesmí uvádět množství dehtu, nikotinu a oxidu uhelnatého. Podle evropských zákonodárců totiž tyto údaje mohou být matoucí. Od 7. prosince se na krabičkách zároveň musí povinně objevovat varovné obrázky.

Údaje o obsahu nikotinu a dalších látek se až donedávna nacházely vždy na boční straně krabičky ve spodní části. Pro některé kuřáky představovaly důležitý ukazatel – podle těchto údajů si mohli udělat alespoň přibližný obrázek o tom, jak je ta která cigareta silná. Nyní se však na tom samém místě nachází pouze varovný nápis, který odrazuje od kouření.

Změnu způsobila směrnice Evropského parlamentu ze 3. dubna 2014. Směrnice zakazuje tyto údaje uvádět – podle evropských zákonodárců totiž mohou být matoucí. „Například údaj o úrovních emisí dehtu, nikotinu a oxidu uhelnatého na jednotkových baleních cigaret se ukázal jako zavádějící, neboť vede spotřebitele k domněnce, že některé cigarety jsou méně škodlivé než ostatní,“ píše se mimo jiné v odůvodnění směrnice.

‚Kouření je škodlivé vždy‘

„Matením spotřebitelů“ argumentuje i české ministerstvo zemědělství, které mělo na starosti implementaci evropské směrnice do české legislativy. „Důvodem pro toto opatření je fakt, že kouření je škodlivé za všech okolností a údaj o množství dehtu a nikotinu by mohl vyvolávat dojem, že některé tabákové výrobky jsou méně škodlivé než jiné,“ řekla serveru Echo24.cz mluvčí resortu Markéta Ježková.

Kuřáci, které by zajímalo, jak silné cigarety kouří, mají smůlu. Podle nové legislativy totiž tabákové společnosti nemohou zmiňované údaje uvádět ani na svých webech. Tento stav tak ostře kontrastuje například s prodejem potravin, kde je trend opačný a spotřebitelé získávají stále více informací.

Ministerstvo zemědělství uvádí, že dosud zaznamenalo pouze tři dotazy ohledně „zmizelých“ údajů o nikotinu. Společnost British American Tobacco, pod níž spadají například cigarety značky Lucky Strike, ale tvrdí, že dotazů zaznamenala více. „S dotazy ohledně množství nikotinu v cigaretách se na nás obrací poměrně hodně lidí. Nová legislativa nám ale znemožňuje tyto údaje poskytovat. V současné době řešíme, jak budeme postupovat dál,“ říká Zuzana Popcunová z české pobočky společnosti.

Není kuřák jako kuřák

Tabákové společnosti měří obsah nikotinu a dalších látek takzvaným strojovým testováním. V praxi to vypadá tak, že jednotlivé cigarety v laboratorních podmínkách „vykouří“ zvláštní stroj. Následně se určuje průměrné množství různých látek naměřené u jednotlivých druhů cigaret. Samotné tabákové společnosti nicméně přiznávají, že tato metoda nemusí být vždy vypovídající.

„Žádní dva kuřáci nekouří cigarety přesně stejným způsobem. Čísla vyjadřující množství dehtu a nikotinu, která se uvádějí pro jednotlivé druhy cigaret, nevyjadřují (a nikdy nevyjadřovala) přesné množství dehtu a nikotinu vdechované jednotlivými kuřáky z konkrétní jedné cigarety. Proto jsme souhlasili se zastánci veřejného zdravotnictví, že by vlády měly zakázat tištění obsahu dehtu, nikotinu a oxidu uhelnatého na cigaretové balíčky,“ píše se například na webu české pobočky společnosti Philip Morris.

Nová směrnice Evropského parlamentu stojí rovněž za varovnými obrázky, které se v posledních týdnech objevily na krabičkách cigaret. Obrazová varování, která zachycují například operaci plic, jsou ve 42 variantách. Rozdělena jsou do tří souborů, přičemž každý z nich by se měl užívat rok. Varování musí zabírat minimálně 65 procent obalu. Jsou i na elektronických cigaretách.

Novinku zavedla novela zákona o potravinách, zavedení normy v Evropské unii požadovali evropští zákonodárci. Prodej tabákových výrobků má v České republice na starosti ministerstvo zemědělství. Podle odůvodnění vládní novely zákona by mělo zavedení důraznějšího varování před škodlivostí kouření snížit počet kuřáků v Česku o dvě až tři procenta. Kritici jsou k tomu skeptičtí. Mnozí kuřáci si podle prodejců začali v hojném počtu pořizovat tabatěrky a obaly na cigaretové krabičky, napsala ČTK.

15. prosince 2016