Divoké nepokoje v Kazachstánu. Dav vtrhl na letiště, hoří radnice a rezidence v Almaty
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V celém Kazachstánu, kterým zmítají nepokoje, je vyhlášen výjimečný stav. Informovaly o tom ve středu vpodvečer ruské tiskové agentury, které zatím neposkytly více detailů. Prezident Kasym-Žomart Tokajev už dříve zavedl toto opatření na dva týdny v některých částech středoasijské republiky – v metropoli Nur-Sultanu, v největším městě Almaty a ve dvou regionech. Učinil tak v reakci na nepokoje, které původně začaly jako protesty proti zdražení zkapalněného ropného plynu (LPG), levnější alternativy k benzínu.
Dřívější vyhlášení výjimečného stavu v hlavním městě a na dalších místech následovalo podle agentur krátce poté, co dav v Almaty vtrhl na tamní radnici a zbil policisty z kordonu, bránící demonstrantům v útoku.Dav obsadil také přilehlou rezidenci hlavy státu v Almaty, oznámila agentura TASS s odvoláním na svědky.
Protests in #Kazakhstan are not peaceful and that's why they are so successful. There is no way you can destroy dictatorship that is already drowning in blood with peaceful marches. #Protests. #Kazachstan pic.twitter.com/eEEdoyuG9n
— Integration Nightmares (@bad_immigrant) January 5, 2022
A steep rise in energy prices appears to have triggered protests across Kazakhstan, where there has been long-simmering discontent over issues such as corruption, unemployment, and low wages.
— Radio Free Europe/Radio Liberty (@RFERL) January 5, 2022
We take a closer look at what's driving the crisis. pic.twitter.com/8mAieqVxj9
Radnice a rezidence v Almaty podle zpráv z místa vzplála, podobně jako sídlo prokuratury a místní pobočka vládnoucí strany Nur-Otan (Světlo vlasti). Podnikatelské sdružení hlásí také útoky na banky, obchody a restaurace. Místní policejní náčelník podle Reuters připsal nepokoje v Almaty "extremistům a radikálům", kteří podle něj zbili stovky civilistů a vyplenili stovku podniků. Demonstranti zaútočili na vládní budovy i ve dvou dalších městech na jihu Kazachstánu, uvedlo ministerstvo vnitra. Policie použila vodní dělo proti davu před radnicí v Aktobe na západě země.
„V souvislosti s vážným a bezprostředním ohrožením bezpečnosti občanů a s cílem zajistit veřejnou bezpečnost, obnovení zákonnosti a pořádku, ochrany práv a svobod občanů (nařizuji) zavést v hranicích města Nur-Sultan výjimečný stav od 5. ledna do 19. ledna," citovala již dříve agentura TASS z prezidentova dekretu. V době výjimečného stavu platí zákaz nočního vycházení od 23:00 do 07:00 místního času.
The clashes in Almaty, the commercial capital of Kazakhstan, continue for a second day — despite the resignation of the government and the announcement of price controls. The country is a major oil, gas, zinc and uranium producer, among other commodities pic.twitter.com/AkZu3ZIXvd
— Javier Blas (@JavierBlas) January 5, 2022
Prezident také odvolal vládu a prohlásil, že přebírá funkci předsedy bezpečnostní rady a hodlá postupovat „s maximální tvrdostí". V projevu k národu uvedl, že mezi příslušníky bezpečnostních složek jsou mrtví.
Moskva oznámila, že Kazachstán ji nepožádal o pomoc a že si své problémy vyřeší sám. "Jsme přesvědčeni, že naši přátelé mohou sami vyřešit své vnitřní problémy," řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury RIA Novosti. Zároveň varoval před vměšováním do kazašských záležitostí.
Protesty v Kazachstánu vypukly 2. ledna ve městě Žanaozen den po zrušení cenového stropu na LPG, jehož ceny se pak zdvojnásobily. K nespokojeným motoristům se přidali i další obyvatelé v obavě, že následovat bude zdražení potravin a dalšího zboží. "U nás vše závisí na plynu. Když zdraží plyn, zdraží vše. A obyčejní lidé mají tak nízké příjmy, že budou žít ještě hůř," citoval internetový list Gazeta.ru jednoho z demonstrantů. Následně se protesty rozšířily do dalších měst.
Ruská vesmírná agentura Roskosmos pokládala za vhodné ujistit, že na kazašském kosmodromu Bajkonur, který Rusko využívá, panuje klid.
V bývalé sovětské středoasijské republice, kde je veřejný život přísně kontrolovaný a parlament se obejde bez opozice, jsou veřejné protesty velmi vzácné a také nezákonné, pokud je organizátoři v předstihu neohlásí. Nynější protesty otřásly obrazem bývalé sovětské republiky jako politicky stabilní a přísně kontrolované země, kterého Kazachstán za tři desetiletí své nezávislosti využil k přilákání stovek miliard dolarů zahraničních investic do svého ropného průmyslu, poznamenala agentura Reuters.