Ekonomika odsunu migrantů. Tři Afričané za 125 tisíc eur

 
Ekonomika odsunu migrantů. Tři Afričané za 125 tisíc eur

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Deportace neúspěšných žadatelů o azyl zpět do zemí jejich původu bývá mnohdy nejen složitou právní a úřední záležitostí, ale může vyjít i hodně draho. Odsun tří afrických mužů, uprchlíků, přišel letos na jaře vládu německé spolkové země Severní Porýní-Westfálsko (NRW, Nordrhein-Westfalen) na přesně 124 607 eur a 49 centů (zhruba 3,36 mil. Kč). Afričany bylo nutno přepravit do Guineje v pronajatém malém letounu. O bizarním případu informoval nejčtenější německý deník Bild.

Srovnatelná cesta letadlem na pravidelné lince by vyšla na přibližně 400 eur (asi 10 800 Kč). Investici do soukromého letounu ale zemské ministerstvo vnitra v Severním Porýní-Westfálsku vysvětluje nezbytnými bezpečnostními opatřeními. U tří zmíněných Afričanů šlo o dva pachatele odsouzené za násilí a jednoho muže, který se opakované s použitím síly bránil odsunu. V normálním dopravním letadle by nebylo možné, aby tyto tři násilníky doprovázelo 13 policistů jako stráž a jeden lékař, argumentuje ministerstvo.

V NRW to není zdaleka první příklad finančně nákladné deportace. Za odsud jednoho muže do Bulharska zaplatila spolková země letos v lednu téměř 20 tisíc eur, odsun dvou Turků v květnu přišel na přibližně 22 tisíc eur. Za hromadné transporty více než 3100 odmítnutých žadatelů o azyl zaplatila země během dvanácti měsíců zhruba 1,5 milionu eur. Náklady na deportace jsou ovšem vysoké i v dalších spolkových zemích.

Bavorsko loni odsunulo 4200 osob. Vládu v Mnichově to vyšlo na 2,85 milionu eur. Největší část nákladů připadá na doprovázející personál - policisté, lékaři, tlumočníci. Celkové náklady na návrat jednoho migranta činí v Bavorsku v průměru 55 tisíc eur. Německá vláda a jednotlivé spolkové země se o deportace odmítnutých žadatelů o azyl přou už měsíce. Německý ministr vnitra Thomas de Maizière vytkl spolkovým zemím a obcím nedostatečnou politickou vůli k prosazování práva na pobyt. Vedle toho si stěžuje i na pomalé tempo odsunu odmítnutých azylantů. Někteří Maizièrovi zemští kolegové považují jeho kritiku za neoprávněnou a neférovou. Vláda v Berlíně by se podle nich měla postarat o lepší rámcové podmínky.  

Spolková vláda počítá tento rok s celkem 27 tisíci deportacemi. K 31. březnu mělo nicméně z Německa odejít asi 220 tisíc neúspěšných azylantů. Spolkové ministerstvo vnitra doufá, že až 61 tisíc jich v tomto roce opustí Německo dobrovolně.

11. července 2016