Vpád čínských miliard do Česka
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Za pěnou veřejné debaty o nedůstojnosti hlavy státu, Krtečkovi, poklonkování komunistickým mandarínům a rezignaci na obhajobu lidských práv zapadlo, co se v Číně opravdu dělo. Tou nejpodstatnější zprávou je, že si tam nejdravější v tuzemsku působící finanční skupina našla partnera, který jí otevře cestu k desítkám miliard korun. Je to poprvé, kdy se čínský kapitál dostane tak blízko k citlivému českému byznysu. Ta aliance přichází ve chvíli, kdy Bezpečnostní informační služba a Vojenské zpravodajství varují před zvyšující se aktivitou čínských zpravodajských služeb na našem území.
Ještě než pár minut po půlnoci na státní svátek 28. října dosedl na Staré Ruzyni v Praze letoun Bombardier pronajatý finančními skupinami PPF a J&T s prezidentem Milošem Zemanem na palubě, zveřejnil druhý z pronajímatelů letounu na svém webu oficiální zprávu, že si v Číně našel obchodního partnera. „U příležitosti státní návštěvy prezidenta České republiky Miloše Zemana v Číně podepsala J&T Finance Group SE smlouvu o strategické spolupráci s finanční CEFC China Company Limited. CEFC je šestou největší soukromě vlastněnou společností v Číně a zároveň jednou z největších korporací na světě, se širokým spektrem aktivit zahrnující mimo jiné oblasti financí, energetiky a infrastruktury,“ oznamuje člen představenstva skupiny Patrik Tkáč. „Dlouhodobě hledáme příležitosti růstu a rozvoje. Uzavření strategického partnerství je prvním krokem naší spolupráce, která může vyústit až do minoritního kapitálového propojení,“ říká Tkáč.
Fakticky se čínská skupina CEFC stane spoluvlastníkem skupiny J&T Finance Group. Nekupuje podíl od nikoho ze současných akcionářů. Do firmy vloží jako nový kapitál 700 milionů eur (19,6 miliardy korun), za což dostane 30 procent akcií. Tím by se skupině výrazně otevřel prostor pro nové půjčky a dluhopisy na další investice. Podle některých odhadů by získala přístup až k stovkám miliard na své další plány.
Čínská CEFC sleduje úplně stejné zájmy jako J&T. Finance, energetiku a infrastrukturu. Patrik Tkáč upozorňuje, že ke skutečnému vstupu je ještě daleko, protože ho budou muset schválit všichni regulátoři jak v Číně, tak ve všech dalších zemích, kde J&T podniká.
Kšeft od Tvrdíka, ne od Zemana
K obchodu nepomohl Patrikovi Tkáčovi a spol. Miloš Zeman, ale jeho „čínský“ rival. Bývalý ministr obrany, prezident ČSA, lobbista sociální demokracie, dnes prezident Smíšené česko-čínské komory Jaroslav Tvrdík. Honorárním předsedou komory je Čchan Čchau-to, který je zároveň výkonným ředitelem a členem strategického výboru CEFC, nového partnera J&T.
Přes společnou afinitu k Číně se o Miloši Zemanovi a Jaroslavu Tvrdíkovi nedá mluvit jako o partnerech. Prezident Tvrdíka zarputile nesnáší. („Nezapomínejte, že je to jeden ze 27 zrádců,“ opakuje na potkání Miloš Zemana vzpomínky na prezidentskou volbu před jedenácti lety, kdy byl Tvrdík jedním z poslanců ČSSD, kteří mu nedali hlas, a pomohli tak potopit jeho tehdejší šanci na Hrad. Dalšími jsou současný premiér Bohuslav Sobotka a jeho šéfporadce Vladimír Špidla. Neútočení na Sobotku je tak mnohem víc dáno tím, že prezident nemůže, než že by nechtěl. Miloš Zeman nezapomíná a neodpouští.) Když Tvrdík hostil v Praze Česko-čínské investiční fórum, Zeman nejdřív kvůli němu vůbec nechtěl přijít, pak si alespoň prosadil, že u večeře na Pražském hradě nebude Tvrdík jako hlavní organizátor fóra sedět u hlavního prezidentského stolu.
Fotka vydělá miliardy
Místopředseda představenstva J&T Dušan Palcr už nyní jen v Číně jako člen prezidentské delegace podepisoval oficiální dokumenty o partnerství. Miloš Zeman posloužil zájmům J&T jako stafáž. Tak jako to u svých podnikatelů dělají francouzský prezident nebo německá kancléřka. To je přesně obchodní diplomacie, o které se mluví. Čína je kastovní, netransparentní a klientelistická podnikatelská kultura. Zásadní roli tam hrají kontakty, symboly a postavení. Proto nejbohatší Čech Petr Kellner tolik stál o to, aby šel s Milošem Zemanem na audienci k čínskému prezidentovi. Společná fotka z té večere může přinést miliardové zisky. Ještě víc to platí v případě J&T, která se zatím v Číně jinak neangažovala. Proto si Palcr a spol. najímali na cestu do Číny vlastní tryskáč. Chtěli svým novým partnerům demonstrovat vliv. Dát najevo, že nejsou žádnými řadovými členy prezidentské suity, škemrající o zakázky. O partnerství začali s CEFC jednat poprvé asi před půl rokem. Byznysmeni se mimochodem shodnou, že jejich zájmům prospívají spíš sebevědomí než vůči hostiteli servilní politici. Číňané rozumí síle.
Patrik Tkáč trochu přehání, když tvrdí, že CEFC „je jednou z největších korporací na světě“. V žebříčku největších světových firem Global Fortune 500 jí patří 349. místo. Její poslední zveřejněný obrat dosáhl 33,6 miliardy dolarů (745 miliard korun). To jsou zhruba tři čtvrtiny českého státního rozpočtu. Pro srovnání: třeba největší české firmy Škoda Auto loni dosáhly 268 miliard korun.
Z oficiálních dokumentů se těžko dostáváte k tomu, co je CEFC vlastně zač. V komunistické zemi byla jako soukromá firma založená už v roce 1980. Velká část majetků i tržeb pochází z jejích zahraničních aktivit, hlavně v ropném a plynárenském průmyslu na Blízkém východě a ve Střední Asii.
Čínský příběh J&T je strategicky riskantnější než u PPF. Zatímco Petra Kellnera zajímají obchody v Číně, Patrik Tkáč a jeho společníci přivádějí ne úplně průhledný čínský kapitál sem. A to do velmi citlivých oborů se silným vlivem politiky. Energetický a průmyslový holding řízený Danielem Křetínským, který je součástí J&T Group, už postavil energetickou skupinu, jíž se celkem oprávněně říká „malý ČEZ“. Teď jde proti velkému polostátnímu ČEZ do soutěže o Slovenské elektrárně, které prodává italská firma Enel. Právě čínský kapitál dává J&T prostor, aby ČEZ přebila vyšší nabídkou. Tkáčovci se zároveň snaží Poláky z PKN Orlen přimět, aby jim prodali většinu v petrochemickém holdingu Unipetrol, v němž už dnes mají 27 procent. K části firem z Unipetrolu se už roky přes arbitráže snaží dostat ministr financí Andrej Babiš se svým Agrofertem. A v neposlední řadě bude Daniel Křetínský tvrdě tlačit na Babišovu pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou, aby firmám ze skupiny J&T prodala Pražské služby včetně spalovny v Malešicích. Už si tam také pro jistotu pořídil čtvrtinový podíl.
Číňané se dostávají přímo do nejvíc politicky angažované finanční skupiny, která navíc disponuje mediální divizí s bulvárním deníkem Blesk.