boj o moc ve Venezuele

Guaidóva přísaha jako prezidenta mnohé opoziční lídry překvapila: Nyní za ním ale stojí

boj o moc ve Venezuele
Guaidóva přísaha jako prezidenta mnohé opoziční lídry překvapila: Nyní za ním ale stojí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Předseda venezuelského parlamentu Juan Guiadó minulý týden mnohé lídry místní opozice překvapil, když během demonstrací složil přísahu jako úřadující prezident. Řekl to ve čtvrtek v rozhovoru se zahraničními novináři populární opoziční lídr Henrique Capriles, podle něhož takový sled událostí nebyl předem naplánován. Opozice totiž nevěřila v tak širokou mezinárodní podporu. Nyní je nicméně opozice jednotná a stojí pevně za Guaidóem. Informoval deník El Nuevo Herald.

"Když se 5. ledna stal Guaidó předsedou parlamentu, většinový názor v opozici byl ten, že by se neměl prohlašovat sám prezidentem. Domnívali jsme se, že to vyvolá politickou konfrontaci a že vláda parlament zcela uzavře," uvedl Capriles. "A pak přišel 23. leden a Juan složil přísahu...Mnohé nás to překvapilo," dodal.

Šestačtyřicetiletý advokát Capriles patří už řadu let k předním opozičním lídrům ve Venezuele. Dvakrát také kandidoval v prezidentských volbách - poprvé už v roce 2012 proti tehdejšímu prezidentovi Hugovi Chávezovi, který Caprilese s přehledem porazil. Po Chávezově smrti v roce 2013 se postavil jeho nástupci Nicolási Madurovi, který nad Caprilesem zvítězil jen těsně (rozdílem 1,5 procentního bodu).

"Někteří tvrdí, že jsme měli plán připravený, to není pravda, protože jsme počítali jen s podporou Brazílie, USA a Kolumbie a generálního tajemníka Organizace amerických států (OAS) Luise Almagra," uvedl ve čtvrtek Capriles s tím, že dominový efekt podpory Guaidóa jako úřadujícího prezidenta opozici příjemně překvapil. Odhadl také, že bez takové široké mezinárodní podpory by už byl šéf parlamentu pravděpodobně ve vězení.

Pětatřicetiletý Guaidó složil přísahu jako prezident poté, co opozicí ovládaný parlament prohlásil Madurův nový prezidentský mandát za nelegitimní, protože vzešel z nedemokratických voleb. Ty se konaly loni v květnu a velká část opozice je bojkotovala jako neregulérní, někteří opoziční lídři, včetně Caprilese, se jich ani účastnit nemohli.

Právě Capriles byl původně považován za favorita loňských voleb, rok před hlasováním mu ale režim zakázal ucházet se 15 let o veřejné funkce, což zdůvodnil "správními nesrovnalostmi" při výkonu funkce guvernéra státu Miranda. Tím byl Capriles od listopadu 2008 do října 2017.

Capriles, stejně jako ostatní opoziční lídři, Guaidóa podporují. Oceňují, že dal lidem naději na změnu režimu. Podařilo se mu též sjednotit opozici, která byla v posledních zhruba dvou letech roztříštěná, což dokázaly i loňské volby. Část opozice volby bojkotovala a zbytek nepostavil jednotného kandidáta. "Krok, který udělal Guaidó, ač byl nečekaný, přinesl proces vnitřního sjednocení opozice, dal Venezuelanům naději...takže ano, teď nás sjednotil," odpověděl Capriles.

Vystudovaný průmyslový inženýr Juan Guaidó byl donedávna nepříliš známým opozičním poslancem, jímž byl zvolen v prosinci 2015. Je členem vedení strany Vůle lidu (Voluntad Popular), jejímž předsedou je známý politik Leopoldo López. Ten byl po protivládních protestech z roku 2014 odsouzen ke 13 letům a devíti měsícům vězení za podněcování násilí. Trest si odpykává nyní v domácím vězením.

,

2. února 2019