Sobotka: Končí Němeček a Dienstbier. Babiš: Neměli tam vůbec být

Sobotka: Končí Němeček a Dienstbier. Babiš: Neměli tam vůbec být

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil na tiskové konferenci změny ve vládě. Novými ministry mají být Miloslav Ludvík jako ministr zdravotnictví. Lidskými právy a legislativou chce Sobotka pověřit dosavadního poslance ČSSD Jana Chvojku. Změny pozitivně vítá Andrej Babiš a je rád, že premiér konečně došel ke stejnému závěru jako on a vyměnil ministry, kteří podle něj ve vládě vůbec neměli být. Opozice Sobotkovi vyčítá právě to, že změny udělal zřejmě dle požadavku Babiše.

Ve vládě tak končí dva ministři – Svatopluk Němeček a Jiří Dienstbier, který byl ministrem pro lidská práva, rovné příležitosti a řídil také Legislativní radu vlády.

Novým ministrem zdravotnictví se má stát dosavadní ředitel pražské Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík. „Může výrazně pomoci v tlaku na to, aby zdravotnictví bylo efektivní, dostupné a současně je to myslím člověk, který hodně může pomoci při tom hlavním cílí, který ČSSD má – zabránit privatizaci veřejného zdravotnictví,“ řekl v pátek na tiskové konferenci Bohuslav Sobotka.

Bohuslav Sobotka - Foto: Jan Zatorsky

Ludvík v pátek řekl, že informaci o tom, že by mohl být ministrem dostal až chvíli před oficiálním zveřejněním. Podle jeho slov minimálně do sněmovních voleb příští rok na podzim chce situaci vyřešit jako Němeček a nechat se na postu ředitele FN v Motole zastoupit některým z kolegů. Poté se podle Ludvíka uvidí. Na dotaz novinářů, zda stojí za to přijmout post na necelý rok, který zbývá do voleb, řekl, že by to jinak nepřijal. „Já jsem byl osloven až dneska a jaksi jsem to přijal. Není čas na rozkoukávání,“ uvedl Ludvík.

Své úspěchy za tříleté vedení resortu zdravotnictví v pátek připomněl i končící ministr Svatopluk Němeček. Jde podle něj především o to, že ubránil resort před Babišovými pokusy o privatizaci zdravotnictví. „Fakt se za svou práci nemusím stydět,“ píše Němeček na svém Twitteru.

Zdroje z Lidového domu přitom ještě v pátek po poledni mluvily o tom, že vládu opustí také Michaela Marksová Tominová. Původní informace také hovořily o tom, že post předsedkyně Legislativní rady vlády by měla obsadit Lenka Teska Arnoštová.

Důvodem pro odvolání ministrů podle Sobotky nebyla špatná práce či nějaký skandál, ale prostě nutnost změny. „Němeček ani Dienstbier neodchází z vlády proto, že by měli jakékoli problémy či jakékoli skandály. Prostě chci, aby ten kurs sociální demokracie byl zřetelnější, aby vládní tým byl kompaktnější. Chci aby tým, který je ve vládě a vláda jako celek byla výkonná až do samého konce volebního období,“ dodal Sobotka s tím, že oběma končícím ministrům děkuje. Zároveň také připomněl, že se plánuje v následujících dnech sejít i s ostatními ministry a s předsedy koaličních stran.

Výměny podle Babiše nastaly pozdě

„Jsem rád, že pan premiér konečně došel ke stejnému závěru jako já a vyměnil ministry za ČSSD, kteří podle mého názoru neměli od začátku vůbec ve vládě být,“ uvedl Babiš. Němeček podle něj špatně hospodaří s financemi ve zdravotnictví. „I když osobně s panem Němečkem nemám problém, jeho výměna je správný krok,“ poznamenal.

Babiš souhlasí i s odvoláním Dienstbiera, kterého označil za nejslabší článek vlády. „Legislativní radu vlády vedl politicky i přesto, že má fungovat zcela apoliticky,“ uvedl Babiš. Dienstbier podle něj zvýhodňoval při legislativním procesu zákony z dílny ministrů ČSSD a ministrům z ANO dělal problémy. Poznamenal, že s ním také byla velmi složitá komunikace.

Dienstbier řekl, že je rád, že Babiše návrh na jeho odvolání potěšil. Zároveň ho označil za nejnekompetentnějšího ministra vlády. „Chápu, že nemá rád, že jsem na to i při jednání vlády průběžně upozorňoval. Když říkal nesmysly, že jsem to uváděl na pravou míru,“ řekl ČTK. Za nesmysl označil i zpolitizování legislativní rady vlády, protože je složena z nejlepších expertů na právo v zemi.

Babiš zároveň uvedl, že si myslí, že výměny nastaly pozdě. „A dokonce se obávám, že 11 měsíců před volbami jsou kontraproduktivní,“ dodal. Místopředseda vlády je ale rád, že jsou známa nová jména. „Sociální demokracie provedla sebereflexi a můžeme se vrátit k práci. Schůzky premiéra s našimi ministry mi proto přijdou úplně zbytečné,“ poznamenal.

Návrhem Ludvíka na ministra zdravotnictví si podle něj Sobotka kupuje „Prahu, která by ho mohla podržet při obhajobě předsednického křesla“. Ludvík je šéfem pražské ČSSD a zastupitelem hlavního města.

V případě Chvojky poznamenal, že je autorem pozměňovacího návrhu k takzvanému zákonu „lex Babiš“, který má ošetřit střet zájmů. „Uvidíme, jestli dokáže vést legislativní radu vlády apoliticky, protože to je předpoklad jejího dobrého fungování,“ podotkl Babiš.

„Mrzí mě to“, zní od Dienstbiera

Končící ministr Jiří Dienstbier v pátek pro ČT přiznal, že informace o jeho odvolání věděl již od pondělí. Se svým nástupcem Janem Chvojkou o fungování resortu podle jeho slov nemluvil. Jeho jméno se dozvěděl až v pátek. „Premiérovo rozhodnutí respektuji, i když mě mrzí, že budu muset předávat rozdělanou práci svému nástupci místo toho, abych mohl dokončit její projednávání v Parlamentu,“ poznamenal Jiří Dienstbier.

Za významný úkol, který bude potřeba dotáhnout, Dienstbier považuje novelu zákona o veřejném ochránci práv, která dá například ombudsmanovi pravomoc podávat antidiskriminační žalobu ve veřejném zájmu.

„Koho pan premiér pověří výkonem funkce ministra pro lidská práva, ten si bude muset vybrat, zda bude agendu prosazovat aktivně, a přicházet kvůli tomu třeba i o body na žebříčcích popularity,“ dodal Dienstbier.

Příprava na předvolební boj v ČSSD

Voliči podle Sobotky dali jasně najevo, že sociální demokraté potřebují změnu. „Musíme se soustředit na ta témata, která voliče zajímají. ČSSD nemůže být pasivní a nemůže sedět s rukama v klíně a nemůže klopit hlavu a především se nemůže tvářit, že se vůbec nic nestalo a že můžeme pokračovat dál bez jakýchkoli změn. Rozhodl jsem se tyto změny ve straně zahájit a zahajuji je ve vládě,“ zdůraznil Sobotka potřebu změny po senátních volbách a uvedl, že sociální demokraty čeká tvrdý demokratický boj o předsednictvo na březnovém sjezdu 2017 a boj o budoucím směřováním strany.

Sobotka půjde za Zemanem

Seznam odvolaných ministrů ponese Bohuslav Sobotka osobně v neděli prezidentu Miloši Zemanovi, se kterým už telefonicky hovořil. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček nechtěl pro ČTK komentovat, zda Zeman s odvoláním ministrů souhlasí. „Pokud jde o J. Dienstbiera, dlouhodobý názor pana prezidenta je znám,“ napsal v SMS zprávě Ovčáček.

Předseda ČSSD před týdnem poslal dopis spolustraníkům, v kterém oznámil, že plánuje udělat změny uvnitř kabinetu. V pátek ráno se také sešlo grémium strany, na němž premiér informoval o svém postoji. „Já si myslím, že debata směrem k výměně ve vládě dneškem končí. To znamená, že pan premiér bude o věci informovat pana prezidenta a myslím si, že dnešek je dnem, kdy ta debata uvnitř končí,“ řekl ministr Milan Chovanec.

Ve čtvrtek vystoupil nebývale ostře proti některým členům sociální demokracie Dienstbier, který tvrdí, že se ho z vlády snaží dostat část strany. „Víte co, já jsem od pana premiéra de facto slyšel až dnes oficiálně nějaká jména. To, co jsme zažívali v posledních dnech, tak byly mediální spekulace a reakce na mediální spekulace. Ti, kteří se rozhodli takto mediálně spekulovat, tak neprospívají vlastní straně ani sami sobě,“ podotkl dnes Chovanec.

,