Mein Kampf mezi nejoblíbenějšími knihami italských štředoškoláků
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Výsledky průzkumu italského ministerstva školství přinesly nevítané překvapení. V případě deseti italských středních škol se do desítky nejoblíbenějších literárních děl dostal i Hitlerův manifest Mein Kampf. Podle ministerstva jsou na vině pedagogové, píše italský The Local.
Celostátní průzkum na středních školách zjišťoval čtenářské preference tamějších žáků. Výsledek dotazníku z deseti škol lehce zaskočil pracovníky ministerstva školství – rozhodně nečekali, že by se Mein Kampf od Adolfa Hitlera vůbec mohl dostat do nejoblíbenější desítky.
Zčásti za to viní i pedagogy, kteří měli konzultovat výběr děl se svými studenty před odevzdáním vyplněného dotazníku. „Žáci měli vybírat pouze italské autory a jejich díla po roce 2000,“ zní z ministerstva. Případ bude údajně řešit, přestože šlo o pouhou desítku škol z 138 tisíc zapojených vzdělávacích zařízení.
Zbylé položky v seznamu ale tvůrce dotazníku potěšily. Na předních příčkách popularity se ocitaly především populární díla jako román Bílá jako sníh, rudá jako krev od Alessandra D‘Avenia, Já se nebojím od Niccola Ammanitiho či Gomora od Roberta Saviana. Ministerstvo potěšila i hojná účast – do průzkumu se zapojilo přes 3.5 milionů studentů.
Za letošní rok je to druhý kontroverzní případ s Hitlerovou knihou v hlavní roli. Italský list Il Giornale v jednom z červnových vydání přidal jako přílohu Mein Kampf. Proti postupu novin se rázně ohradil končící premiér Matteo Renzi i tamější židovská komunita. Tisk se bránil argumentem, že text obsahoval poznámky historika a byl „pravým protijedem proti jedu národního socialismu“.
Autorská práva na Hitlerovu knihu mělo 70 let Bavorsko. Práva však vypršela na konci loňského roku. To přimělo Mnichovský institut soudobých dějin na počátku letošního roku znovu vydat komentovanou verzi knihy s cílem „důkladně rozebrat Hitlerovu propagandu“.