KLDR odpálila nevídaný druh rakety. Spojené státy zvažují odvetu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Spojené státy jsou připraveny využít k odstrašení Severní Koreje od vývoje zakázaných zbraní všech svých kapacit, v případě potřeby i vojenských prostředků. Oznámila to americká velvyslankyně v OSN Nikki Haileyová na středečním mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN. Ruský zástupce v OSN se ale vyslovil proti možnosti vojenských opatření. Nepřijatelná je podle něj i snaha ekonomicky KLDR udusit.
Jednání rady se koná po dalším severokorejském testu rakety, která byla podle všeho poprvé mezikontinentální. Podle Haileyové Washington navrhne v příštích dnech nové sankce proti KLDR. V záměru přitvrdit postoj podpořily USA Francie a Británie. Naopak náměstek ruského velvyslance v OSN Vladimir Safronkov vyzval k uklidnění situace a k obnově dialogu s cílem vyřešit rozepře na Korejském poloostrově. Dodal, že vážnou ranou pro stabilitu regionu je rozmístění amerického protiraketového štítu THAAD v Jižní Koreji.
Americká velvyslankyně naznačila přitvrzení postoje USA i v tom, že varovala, že země umožňující obchod se Severní Koreou navzdory sankcím OSN nebudou smět pokračovat v komerčním styku s USA. První takto postiženou zemí by ovšem mohla být podle agentury AP Čína, kterou USA dlouhodobě kritizují za to, že obchodní styky s KLDR některým svým firmám nezakazuje. Haileyová řekla, že "pokud bude mezinárodní společenství spolupracovat, bude moci zabránit katastrofě".
Haileyová dále prohlásila, že zkouška rakety, která uletěla necelých tisíc kilometrů, je jasným a tvrdým projevem vojenské eskalace. "Dnešek je černým dnem," podotkla americká diplomatka. Ruský diplomat řekl, že incident vyžaduje hlubší prošetření a vyjasnění. Podle technických údajů shromážděných ruskými odborníky KLDR podle všeho vyzkoušela balistickou raketu jen středního doletu.
Francouzský velvyslanec při OSN François Delattre na zasedání řekl, že v reakci na severokorejskou zkoušku je nezbytná "rozhodná kolektivní odpověď". Dodal, že Paříž podporuje "nová mohutná a operativní protiopatření".
Britský velvyslanec v OSN Matthew Rycroft uvedl, že Londýn podporuje nová zavazující opatření, aby KLDR ještě dráž zaplatila za své zbrojní zkoušky.
Haileyová si 4. července, v den zkoušky, na twitteru postěžovala, že si kvůli tomu neužila americký Den nezávislosti a musela absolvovat sérii jednání. Dostala se jí sprcha odpovědí, že jsou lidé, kteří na americký státní svátek "dřou mnohem víc", upozornila americká média.