STYL

Philippe Starck v Praze

STYL
Philippe Starck v Praze

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Srovnatelným zážitkem, jakým byl asi pro jiné mé vrstevníky koncert Madonny či Michaela Jacksona, bylo pro mne setkání s Philippem Starckem, největším showmanem světového designu. Došlo k němu prvního června tohoto roku v holešovické La Fabrice, kterou toho večera naplnili milovníci designu, až praskala ve švech. Někteří se v předsálí předem ušklíbali a hovořili o dědouškovi a kýčaři, když však mistr nastoupil na scénu, většinu rychle přesvědčil o své velikosti. Je jisté, že řada čísel, která předváděl, je perfektně nacvičených, přesto ale působil velmi přirozeně a upřímně. Designér v rámci prezentace představil průřez vlastní tvorbou s důrazem na světlo, neboť právě kvůli novým svítidlům pro značku Flos a prvnímu výročí otevření místního showroomu této značky do Prahy přicestoval. V rámci prezentace představil i několik nerealizovaných projektů na důkaz, že i designér jeho velikosti má řadu frustrací.

Foto: archiv

Mezi realizacemi ukázal kromě nábytku a svítidel také svůj parfém, pivo, šampaňské, šaty, boty či jachtu. Ano, to vše od slavného designéra můžete mít a na ledasčem dokonce můžete nosit přímo jeho jméno. Designér Starck, který se v 80. letech proslavil jako postmodernistický provokatér a pokračoval návrhy stoliček ve tvaru zahradních trpaslíků či lamp připevněných na děsivě realistických replikách pistolí Beretta, zcela změnil postavení designéra. Pracoval pro kancelář francouzského prezidenta, přijal funkci kreativního ředitele v podniku zabývajícím se vesmírným turismem, zároveň se pokusil prosadit jako propagátor udržitelného designu a své jméno proměnil v drahou značku.

Mezi vtípky, kterými svou pražskou prezentaci prokládal, zalitoval projektu vlastních hodinek, které mohly být před patnácti lety jakýmisi předchůdkyněmi iWatch. V roce 2001 se Starck spojil se společností Fossil a několik modelů hodinek bylo vyrobeno. Byly však na svou dobu příliš avantgardní. (Jako Philippova skalní fanynka mohu potvrdit, že tehdy se na minimalistické digitálky značky Starck na mém zápěstí všichni dívali trochu skrz prsty. Běžně se tenkrát nosily mnohem „upovídanější“ modely, a to zásadně s ručičkami.) Starck předváděl, jak se mu tenkrát všichni smáli, když jim vyprávěl o hodinkách, které umí všechno. „A dnes existují a vyrábí se, ale beze mne,“ posteskl si.

Foto: archiv

Starck se svou půvabnou ženou Jasmine v Praze strávil pouhých 14 hodin. Během té doby stihl prezentaci následovanou otázkami z publika, které uvedl jako „Uber journalism“, kdy se každý může stát novinářem. Eva Eisler se zeptala, jak se designér seznámil se svou ženou. (Viděl ji na jedné módní přehlídce, a když se později rozvedl se svou první manželkou, rozhodl se onu neznámou krásku najít.) Designér Roman Vrtiška se Starcka zeptal, co je jeho vášní. Bezprostřední designér celkem očekávatelně odpověděl: „Sex!“ Seriózněji pak dodal, že jeho druhou vášní je krása, a to především krása tvaru, který dobře slouží svému účelu. Stejně jako omdlévaly fanynky při pohledu na Paula McCartneyho, šly na mne mdloby, když jsem mohla ze druhé řady položit otázku a Philippe Starck (!) mi na ni odpovídal – Co ví Starck o českém designu? „Nikdy jsem se necítil být designérem. Nečtu magazíny o designu ani se nestýkám s designéry, to jsou hrozně nudní lidé.“

V historii a vývoji firmy Flos Philippe Starck hraje klíčovou roli. Hned na začátku své spolupráce se značkou představil ikonické a revoluční osvětlovací objekty. Spojení historické formy a inovativní technologie balancující na hraně kýče zvládne s elegancí jako málokdo. Takovým příkladem je i malá bezdrátová lampa Bon Jour Unplugged, která svítila na cestu šťastlivcům pozvaným na VIP večeři v tanečním sále Colloredo-Mansfeldského paláce osvětleného Starckovými magickými zrcadly La Plus Belle, která oficiálně představil na nedávném veletrhu v Miláně.

Foto: archiv

Že ho design nudí, říká novinářům už léta. Mohl si pro mne připravit lepší odpověď. Stejně ho ale miluji a děkuji Echu za možnost se s ním setkat!

23. června 2017