Pravice na vzestupu. Fiala se dotahuje na ČSSD, Kalousek k 10 procentům
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
To, že hnutí ANO bývalého ministra financí Andreje Babiše si ve volebních průzkumech vede stále nejlépe ze všech stran, není příliš překvapivé. Ukazuje se, že skandály a podezření kolem Babiše se do volebních preferencí občanů ještě tolik nepromítly, ačkoliv hnutí ANO už teď začíná ztrácet. Nenápadně se přitom čím dál lépe daří pravici, která každým měsícem posiluje. Koalice lidovců a Starostů by se do sněmovny v květnu nedostala.
Dva poslední publikované předvolební modely CVVM a společnosti Focus ukazují, že za poslední měsíce si pravicové strany polepšují. Nejlépe je na tom přitom ODS, která jde do voleb s podporou Soukromníků. Zatímco v březnu měla podle průzkumu CVVM pouhých 8,5 procenta, v dubnu to bylo již o dva procentní body více a kdyby se volby konaly v květnu, ODS by dosáhla na 13 procent.
Tímto výsledkem se přitom výrazně přiblížila ČSSD, které vládní krize ublížila nejvíce a které by hlas hodilo jen 14 procent dotázaných. Nárůst má ODS i v průzkumu společnosti Focus, i když tam se z únorových 8,5 procenta zlepšila do května jen o 2,3 procentního bodu a v květnu by získala 10,8 procenta.
Pomalejší růst zaznamenává i druhá pravicová strana TOP 09, která v únorovém modelu společnosti Focus a březnovém modelu CVVM měla pouhých 5,5 procent. Takový výsledek by jí sice pro vstup do sněmovny stačil, nicméně jediná strana, která otevřeně odmítá koalici s hnutím ANO, by s ním asi příliš neslavila. Její předseda Miroslav Kalousek již dříve avizoval, že pokud by do sněmovny TOP 09 nedostala, byl by to neúspěch a on by z vedení strany odešel.
Podle volebního modelu CVVM jí přitom každý měsíc dává důvěru čím dál více lidé. V dubnu si polepšila jen o půl procentního bodu, v květnu by ale měla už 7 procent. Podle společnosti Focus je na tom přitom ještě lépe. Pokud by se volby konaly v květnu, hlas by jí hodilo 9,8 procenta voličů. Právě zisk deseti procent by přitom strana považovala z úspěch.
Ačkoliv vládní krize začala kvůli řadě podezření kolem tehdejšího ministra financí Babiše (ANO), který má problémy s korunovými dluhopisy, farmou Čapí hnízdo i možným ovlivňováním médií z holdingu Agrofert, nejvíce krize dopadla na sociální demokracii. Ta ještě v březnu měla podle CVVM 22 procent, o dva měsíce později je to o 8 procentních bodů méně. Podle společnosti Focus se sice propadla od března jen o pět procentních bodů, i tak je to velké ztráta na vedoucí hnutí ANO.
To v předvolebních průzkumech stále vede, i když i u něj je znatelný drobný propad. Podle průzkumu CVVM mělo Babišovo hnutí v březnu 32,5 procenta, o měsíc později se dostalo na 33,5 procenta a v květnu jeho preference o půl procentního bodu klesly. Ještě hůře si přitom vede podle modelu společnosti Focus, podle nějž mělo hnutí v únoru 32,5 procenta. Kdyby se ale volby konaly v květnu, hnutí by měl už jen 28,5 procenta.
Nově vzniklé spojení lidovců se Starosty zatím u voličů nefunguje. V předvolebních modelech se až doteď koalice neobjevovala a poprvé ji v nich reflektovala společnost Focus. Podle výsledku by se ale v květnu na hranici deseti procent, kterou jako koalice dvou stran musí pro vstup do dolní komory parlamentu překročit, nedosáhla. Získala by pouhých 7,4 procenta. Sám šéf STAN Petr Gazdík avizoval, že si z předvolebních průzkumů zatím nebudou dělat těžkou hlavu, protože řada občanů ještě vznik koalice ani nezaznamenala.
Podle obou společností by pod pětiprocentní hranicí v květnu zůstala SPD, Piráti, Zelení, Svobodní ale také Realisté, kteří si při vstupu na politickou scénu věřili až na 20 procent. Zatímco podle CVVM by k postupu měli nejblíže Piráti, podle volebního modelu společnosti Focus by to byla SPD Tomia Okamury.